Connect with us

Kultúra

Renesancia umenia, estetiky a krásy slovenského ľudového odevu

Published

on

Reklama

Kursalon Piešťany bude prezentovať fotografické dielo Petry Lajdovej s názvom Slovenská renesancia. Fotografie oslavujú krásu a estetiku ľudového odevu moderne, originálne a s úctou.

Slovenska renesancia cover

Reklama

Na výstave bude odhalených 20 veľkoformátových fotografií zobrazujúcich ženy v partách a čepcoch, svadobných pokrývkach hlavy neviest a vydatých žien, hlavných obradových súčastí ľudového odevu. Moderné dielo vychádzajúce z tradícií a hodnôt našich predkov sa sústredí na dekoratívnosť týchto tradičných symbolov ženstva. Zahŕňa horné súčasti ľudového odevu z rôznych regiónov Slovenska. Niektoré originály dosahujú vek sto až dvesto rokov.

Slovensko je bohaté na ľudové tradície, tradičné umenie ako aj ľudový odev. Patrí k popredným štátom v Európe, ktoré si zachovalo jeho rázovitosť a originalitu. Pestrofarebnosť ľudového odevu bola a je daná etnickou, sociálnou a náboženskou diferenciáciou našej krajiny ako aj temperamentom obyvateľstva a bohatstvom prírodnej krásy. To všetko sa odzrkadľuje vo vzoroch farebnej a bohato alebo jednoducho krásne zdobenej pokrývky hlavy.

Reklama

Autorka touto výstavou chce pozdvihnúť a nechať vyjsť z tieňa tento typický pestrofarebný skvost slovenského tradičného umenia. „Vzory a zdobenia vidím ako odraz rešpektu a pokory k prírode, kráse žien, ich vznešenosti a sily. Prepájam tak svoju tvorbu, tému ženskosti so silou farieb a slovenskou ľudovou tvorivosťou, jednoducho a renesančne. Zároveň sa hrám s emóciami ženy, akými sú vážnosť, radosť, sila, láska, krehkosť, vášeň. Tak ako znie podtitul ‘Keď krása vychádza na svetlo’, dielo je oslavou slovenského tradičného umenia, je jeho ‘renesanciou’,“ hovorí Petra Lajdová.

Výstavný projekt Slovenská renesancia začal vznikať v októbri 2012, produkcia fotografií a finálna realizácia bola ukončená v júni 2014. Projekt bol realizovaný v spolupráci s etnologičkou Barborou Morongovou, ktorá výstavu slávnostnym príhovorom otvorí.

Návštevníci sa tak môžu tešiť na jeho premiéru v priestoroch Kursalonu v Piešťanoch, ktorý nedávno oslávil svoje 120. výročie vzniku. Výstava začína 5. augusta a potrvá do 31. 8. 2014.

Petra Lajdová sa narodila v roku 1978 v Bratislave. Ústredným motívom v jej tvorbe sú najmä ženy, prostredníctvom ktorých vizualizuje nepredstieranú krásu, vášeň a krehkosť. Jej fotografia je súčasťou komerčných a umeleckých projektov, portrétov a ženských aktov.

Text a foto: Tlačová správa (krátené)

Populárne články