Úvod Kultúra Renesancia umenia, estetiky a krásy slovenského ľudového odevu

Renesancia umenia, estetiky a krásy slovenského ľudového odevu

REKLAMA
Esesko

Kursalon Piešťany bude prezentovať fotografické dielo Petry Lajdovej s názvom Slovenská renesancia. Fotografie oslavujú krásu a estetiku ľudového odevu moderne, originálne a s úctou 창조의 법칙 다운로드.

Slovenska renesancia cover

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Na výstave bude odhalených 20 veľkoformátových fotografií zobrazujúcich ženy v partách a čepcoch, svadobných pokrývkach hlavy neviest a vydatých žien, hlavných obradových súčastí ľudového odevu 트위치 동영상 다운로드. Moderné dielo vychádzajúce z tradícií a hodnôt našich predkov sa sústredí na dekoratívnosť týchto tradičných symbolov ženstva. Zahŕňa horné súčasti ľudového odevu z rôznych regiónov Slovenska 엠씨더맥스 전집 다운로드. Niektoré originály dosahujú vek sto až dvesto rokov.

Slovensko je bohaté na ľudové tradície, tradičné umenie ako aj ľudový odev. Patrí k popredným štátom v Európe, ktoré si zachovalo jeho rázovitosť a originalitu. Pestrofarebnosť ľudového odevu bola a je daná etnickou, sociálnou a náboženskou diferenciáciou našej krajiny ako aj temperamentom obyvateľstva a bohatstvom prírodnej krásy 이누야샤 완결편 게임 다운로드. To všetko sa odzrkadľuje vo vzoroch farebnej a bohato alebo jednoducho krásne zdobenej pokrývky hlavy.

Autorka touto výstavou chce pozdvihnúť a nechať vyjsť z tieňa tento typický pestrofarebný skvost slovenského tradičného umenia Mamma Mia1 download. „Vzory a zdobenia vidím ako odraz rešpektu a pokory k prírode, kráse žien, ich vznešenosti a sily. Prepájam tak svoju tvorbu, tému ženskosti so silou farieb a slovenskou ľudovou tvorivosťou, jednoducho a renesančne Sandol Gothic download. Zároveň sa hrám s emóciami ženy, akými sú vážnosť, radosť, sila, láska, krehkosť, vášeň. Tak ako znie podtitul ‘Keď krása vychádza na svetlo’, dielo je oslavou slovenského tradičného umenia, je jeho ‘renesanciou’,“ hovorí Petra Lajdová 미래에셋 증권 hts 다운로드.

Výstavný projekt Slovenská renesancia začal vznikať v októbri 2012, produkcia fotografií a finálna realizácia bola ukončená v júni 2014 Download Android Studio 2.0. Projekt bol realizovaný v spolupráci s etnologičkou Barborou Morongovou, ktorá výstavu slávnostnym príhovorom otvorí.

Návštevníci sa tak môžu tešiť na jeho premiéru v priestoroch Kursalonu v Piešťanoch, ktorý nedávno oslávil svoje 120 Kung Fu Panda 3. výročie vzniku. Výstava začína 5. augusta a potrvá do 31. 8. 2014.

Petra Lajdová sa narodila v roku 1978 v Bratislave. Ústredným motívom v jej tvorbe sú najmä ženy, prostredníctvom ktorých vizualizuje nepredstieranú krásu, vášeň a krehkosť Download the dart editor. Jej fotografia je súčasťou komerčných a umeleckých projektov, portrétov a ženských aktov.

Text a foto: Tlačová správa (krátené)

REKLAMA