Connect with us

Aktuality

Na Pohode zahrajú The Horrors, Anna Calvi, Caribou a ďalší

Published

on

Reklama

Ďalších sedem mien pribudlo do programu šestnásteho ročníka letného multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda, ktorý sa uskutoční 5. až 7. júla 2012 v Trenčíne. Na tamojšom letisku vystúpia aj The Horrors, Caribou, Anna Calvi, JuJu, Amatorski, Naive New Beaters a Screaming Females.

„Sľúbili sme, že do konca januára zverejníme ďalšie mená, sme radi, že sme pre našich návštevníkov tento sľub splnili. A veríme, že ešte viac nových interpretov pribudne už v najbližšom čase,“ hovorí Jana Polnischová z organizačného tímu festivalu.

Reklama

Britská post-punková pätorka The Horrors je považovaná za jednu z najzásadnejších skupín súčasnosti. Na svojom konte má tri oceňované albumy, druhý Primary Colours získal nomináciu na prestížnu Mercury Prize a podľa magazínu NME bol najlepším v roku 2009. Rovnako album Skying označili čitatelia NME za najlepší album roku 2011. Na Skying The Horrors ukázali, že dokážu hrať nielen divokú gitarovú muziku, ale aj citlivé a elegantné pesničky.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=sJQk0jDZx8o[/youtube]

Reklama

Za projektom Caribou stojí Kanaďan Daniel Victor Snaith – v civilnom povolaní matematik, ktorý považuje hudbu za rovnaké riešenie záhad, ako je matematika. A ako hudobník to dokazuje každým svojim albumom – či už pod predchádzajúcim pseudonymom Manitoba, alebo pod súčasnou značkou Caribou. V jeho tvorbe môžete objavovať psychedéliu, elektro, indiepop a množstvo ďalších záhadných slučiek.

„Je to najúžasnejšia vec od Patti Smith,“ povedal Brian Eno na adresu britskej speváčky Anny Calvi a nie je jediný z hudobných velikánov, ktorí sa o talentovanej kráske vyjadrujú v superlatívoch. Jej debutový eponymný album z minulého roku bol nominovaný na Mercury Prize, podstatné sú však jej koncerty – dráždivo temné a pritom jemne krásne. Nečudo, že vlani robila predskokanku na európskom turné Caveovho Grindermana.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=lo267BTLnZk&ob=av2e[/youtube]

Medzi absolútnu špičku na scéne world music zase patrí značka JuJu, za ktorou sa skrýva dvojica výnimočných hudobníkov – anglický gitarista Justin Adams a Juldeh Camara z Gambie, špičkový hráč na tradičné africké husle ritti. Dvojica divokým spôsobom spája rockový rytmus Európy s tradičnými africkými zvukmi a vytvára magickú fúziu dvoch rozdielnych hudobných svetov. JuJu majú povesť skvelej koncertnej kapely, ktorá svojou energiou schová do vrecka nejednu súčasnú gitarovku.

Naopak, zasnenú atmosféru prinesie do Trenčína belgická formácia Amatorski. „Videli sme ju len prednedávnom na festivale Eurosonic v holandskom Groningene. Ich hudba nás očarila od prvého tónu,“ opisuje Amatorski šéf Bažant Pohody Michal Kaščák.

Aj punkrockeri Screaming Females presvedčili organizátorov živým vystúpením. „Zažili sme ich vlani na festivale SXSW v americkom Austine, bol to strhujúci koncert, plný energie, pri ktorom sme mali pocit, že nás speváčka Marissa pohltí ako zákusok. Bol to nezabudnuteľný zážitok!“ hovorí Jana Polnischová.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=Th-43wkrg_k[/youtube]

Posledným zo zatiaľ potvrdených mien pre ročník 2012 je parížske trio Naive New Beaters, Ich živé vystúpenia patria do kategórie „treba zažiť“. Retro účesy, oblečenie akoby požičané od starých rodičov, tance z repertoáru Johna Travoltu, no predovšetkým bláznivý, pojašený elektro-rock robí zo skupiny  lákadlo pre všetkých milovníkov dobrej zábavy. Kritici ich dokonca označili za kolíziu medzi skupinami Daft Punk a Beastie Boys.

Okrem spomínaných nových potvrdených interpretov na festivale vystúpia aj Emiliana Torrini, Two Door Cinema Club, Gemma Hayes, Warpaint, Totally Enormous Extinct Dinosaur, The Victorian English Gentlemen Club, Hjálmar a The Alaev family.

Text: tlačová správa

Populárne články