Connect with us

Kultúra

Na Pohode budú hudobníci aj debatovať

Published

on

Reklama

Už len desať dní zostáva do začiatku premiérového Pohoda Indoor Camping Festivalu, ktorý ponúka predovšetkým bohatý hudobný program. Na trenčianskom výstavisku Expo Center sa predstavia výrazné zjavy súčasnej britskej hudobnej scény na čele s Hadouken!, New Young Pony Club, Submotion Orchestra či Esben and the Witch, progresívne medzinárodné zoskupenia ako Paris Suit Yourself a The Death Set, jazzová špička Polar Bear alebo bývalá vokalista Zero 7 Sophie Barker. Zahraničných interpretov doplní to najlepšie z česko-slovenskej scény.

[singlepic id=21477 w=320 h=240 float=left]Hudobníci však budú na festivale nielen hrať, ale aj debatovať. Teda najmä tí, ktorí sa okrem hudby presadili aj ako spisovatelia. V jednej z debát sa predstavia hneď traja – Bene, Pišta Vandal a Braňo Jobus. Keď vyšla zbierka Beneho textov Slovenčina pre samoukov / Slam Poetry bolo jasné to, čo mnohí už predtým tušili – že totiž Bene nie je iba raper, ale aj básnik. Podobne Pišta Chrappa, ktorý hrá s Vandalmi punk, s Čadom hard core a okrem toho ešte aj výborne píše – v Pekelnej muzike napríklad kvetnato (ale pravdivo) popísal príbeh Čadu, v zbierkach básní zase svoje hľadanie Boha, v Havinkovom hovienku opísal príbeh psíka a …veď viete čo.

Reklama

[singlepic id=2054 w=320 h=240 float=right]No a Branuškovi Jobusovi sa jeho rozprávkový svet darí dostať do piesní Karpatských chrbátov či Vrbovských víťazov rovnako ako do príbehov muflóna Ancijáša. Isté je, že keď sa v jednej debate stretnú títo traja páni, bude to určite zaujímavé počúvanie.

V ďalšej diskusii sa stretnú domáci Trenčania. Ľuboš Dzúrik je zakladateľ a basgitarista kapely Chór vážskych muzikantov, Martin Beďatš je gitarista skupiny Bez ladu a skladu. Obidvaja nielen hrajú, ale aj píšu. Ľuboš napísal knihu Chór vážskych muzikantov – od boľševika k nezávislosti, Martin je zase autorom poetickej novely Zápas. Zo svojich kníh budú nielen čítať, ale porozprávajú aj o písaní a možno si aj trochu zaspomínajú.

Reklama

[singlepic id=21358 w=320 h=240 float=left]O tom, ako sa žilo a tvorilo nekonformným hudobníkom za totality a ako za komunizmu fungovala alternatívna hudobná scéna, budú zase debatovať člen dôležitej kapely Extempore a frontman nenapodobniteľného MCH Bandu Mikoláš Chadima a organizátor koncertov a festivalov Ladislav Agnes Snopko.

Debata dvoch dám – Márie Slovákovej a Moniky Kompaníkovej – bude tiež o písaní, ale aj o výtvarnom umení. Mária je výtvarníčka, ktorá sa od obrazov, od farieb a tvarov dostala až k slovám a zvukom – nedávno jej vyšiel album hovoreného slova a uhrančivo plynúcej hudby Speaking Of Words. Monika je tiež výtvarníčka, ktorá je však známa najmä svojimi knihami – za Piatu loď, ktorá vyšla minulý rok, dostala cenu Anasoft litera.

Jeden z predstaviteľov Novembra ´89 Fedor Gál sa zase teší na premiéru filmu Zuzany Piussi Muži revolúcie a po nej bude hovoriť nielen o filme, ale aj o veciach, ktoré sa doňho nedostali. „Pôjde o veľmi osobnú výpoveď s presahmi. Bude to trošku ako kázeň, trošku ako spoveď, trošku ako výzva, trošku ako epilóg za jednou generáciou žien a mužov Novembra 89. Nič dopredu pripravené,“ odkazuje návštevníkom Fedor Gál.

Svoje diskusie budú mať v programe aj aktuálni držitelia ocenenia Biela Vrana, určené vzácnym ľuďom, ktorí konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, príkoria, či odsúdenie. Mená tohtoročných laureátov budú známe vo štvrtok 17. novembra 2011 na slávnostnom odovzdávaní cien v Divadle Astorka.

Pohoda Indoor Camping Festival sa uskutoční 25. a 26. novembra 2011 na trenčianskom výstavisku Expo Center.

Text: Tlačová správa Foto: pohodafestival.sk a Tomáš Halo

Populárne články