Connect with us

Kultúra

Music festival Piešťany prinesie opäť bohatý program

Music festival Piešťany zaknihuje tento rok už svoj 67. ročník. Patrí tak k najstarším sviatkom hudby v dejinách slovenskej histórie. Ešte pozoruhodnejší je fakt, že celé uplynulé obdobie prebehlo plynulo a kontinuálne, bez absencie podujatia v čo i len jednom roku. A to je už na Slovensku veľká vzácnosť. Viac o tohtoročnom festivale napísal Marián Turner, dramaturg a predseda festivalového výboru MFP a zároveň generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Published

on

Reklama
Reklama

„Pri založení festivalu v roku 1956 stál významný slovenský hudobný skladateľ prof. Eugen Suchoň a jeho nadšení spolupracovníci. V ostatných rokoch sú hlavnými organizátormi podujatia Mesto Piešťany, Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany a Oblastná organizácia cestovného ruchu Piešťany.

Stálymi spolupracovníkmi sú Kúpele Piešťany, Hotelová Akadémia Ľudovíta Wintera a Mestské kultúrne stredisko v Novom Meste nad Váhom. K mediálnym partnerom patria RTVS – Rádio Devín a Rádio Regina a časopis Hudobný život.

Pre aktuálny 67. ročník pripravil festivalový výbor opäť bohatý program, sľubujúci hlboké hudobné zážitky. Úvodný a záverečný koncert budú patriť Slovenskej filharmónii, ktorá pravidelne účinkuje na festivalových podujatiach už od prvého ročníka. Na tohtoročnom otváracom koncerte zaznejú v jej podaní a za spolupráce Slovenského filharmonického zboru a významných sólistov, vrcholné diela velikána viedenského klasicizmu Wolfganga Amadea Mozarta. Jeho Koncert pre klavír a orchester d mol prednesie ako sólista prof. Marian Lapšanský a v slávnom Requiem sa predstavia operní speváci Lenka Máčiková, Terézia Kružliaková, Martin Gyimesi a Gustáv Beláček.

Na záverečnom koncerte zaznejú slávne operné árie, zbory, predohry a melódie z repertoáru romantických skladateľov. Milovníci intímnej atmosféry komornej hudby si určite prídu na svoje na koncertoch originálnych inštrumentálnych spojení v podaní fagotového kvarteta, alebo huslí a bicích nástrojov všetkého druhu.

Reklama

Okrem raritných zoskupení vystúpi aj klasické sláčikové kvarteto Varga Quartet z Rakúska a duo popredných slovenských interpretov, v zložení klaviristka Daniela Varinská a violončelista Ján Slávik. Veľký tanečno-hudobný program “Z tvorby prof. Štefana Nosáľa”, inšpirovaný bohatými tradíciami slovenského folklóru, predstaví divákom Umelecký súbor Lúčnica so svojimi sólistami. Ďalším veľkým scénickým dielom, ktoré bude uvedené, je nová slovenská inscenáciu slávneho broadwayského muzikálu West Side Story.

Pre priaznivcov priamych prenosov z Metropolitnej opery je pripravené predstavenie novej opery Hamlet, pre fanúšikov crossover a latino žánru zase večer s hudbou inšpirovanou argentínskym tangom. Zaujímavým a veľmi originálnym bude koncert dvoch slovenských zoskupení, ensemblu starej hudby Solamente naturali a Zuzany Mojžišovej so svojim bandom. Obe združenia ponúknu svoj pohľad na interpretáciu hudby inšpirovanej folklórom, v barokovej interpretácii a v súčasnom modernom prevedení.

V Dome umenia budú prebiehať aj zaujímavé výtvarné a fotografické výstavy z diel popredných slovenských autorov.

67. ročník music festival Piešťany je poznačený silnou paradoxnou situáciou, aká nemá v jeho histórii obdobu. Na jednej strane sa tešíme, že po skončení lockdownu a ďalších prísnych covidových opatrení, sa opätovne vidíme na živých koncertoch a s publikom v sálach, pozerajúc sa navzájom do tvárí bez masiek. Je to popri umeleckom zážitku aj silný zážitok sociálny. No na druhej strane všetci s veľkými obavami sledujeme novú hrozbu, a to hrôzostrašný vojnový konflikt na Ukrajine. Úprimne spolucítime so všetkými, ktorí boli touto vojnou zasiahnutí.

Ako vyjadrenie našej solidarity a snahy pomôcť ľuďom v núdzi, sa rozhodla Slovenská filharmónia iniciovať finančnú zbierku pre Slovenský Červený kríž, ku ktorej povzbudzuje aj ostatných návštevníkov festivalu. Zbierka začne 1. júna, pri otváracom koncerte festivalu, kde účinkuje práve Slovenská filharmónia a jej umelecké telesá. Potrvá počas celého leta a výťažok bude môcť naša humanitárna organizácia SČK použiť všade tam, kde to bude najviac potrebné. Veríme, že dobro a zdravý rozum opäť skoro zvíťazia a že naši susedia na Ukrajine budú môcť opäť zažívať pokoj a mier.

Všetci si to úprimne želáme, pretože vieme čo platí už od čias starého Ríma: “inter arma silent musae”. A že to zďaleka nie sú len múzy, ktoré vojna umlčí, je dnes už tiež všetkým jasné.

Prajem všetkým návštevníkom 67. ročníka music festival Piešťany 2022 hlboké a krásne umelecké i spoločenské zážitky.“

Populárne články