Connect with us

Kultúra

Magna gallery otvorila výstavu mladého „maliara chleba“

Published

on

Reklama

Výstavu čerstvého absolventa ateliéru + – XXl vedeného prof. Danielom Fischerom na Katedre maľby a iných médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Rastislava Podhorského otvorila v stredu 9. septembra piešťanská Magna gallery. Mladý výtvarník, ktorého istý čas volali aj „maliar chleba“, do svojich diel často vkladá veci, ktoré bežne používame – chlieb, stolička, stôl, spája ich s figurálnymi motívmi a symbolicky do nich občas zakomponuje aj kúsok prázdneho priestoru, obvykle tmavého (otvorené dvere, diera v stene…). Kurátorsky výstavu s názvom Nevynechané zastrešil Noro Lacko z katedry teórie a dejín umenia VŠVU.

DSCF9907Ako uviedol kurátor, aktuálna piata samostatná výstava Rasťa Podhorského „Nevynechané“, bola pripravená pre priestory piešťanskej galérie Magna a sprístupňuje výber kresieb na papieri a malieb vyhotovených kombináciou olejomaľby a akrylu.

Reklama

“V Podhorského prácach sú zvyčajne sociálne, rodovo, vekovo či rolovo konkretizované ľudské typy vycelené a vyceľujúce sa zo sveta ako jeho „časti bez účasti“, často inscenované v situáciách intenzívnej nezmieriteľnosti so sebou samým, či so svetom. V takých situáciách, v ktorých nie je možné kultúrne zušľachťujúco zahladiť medzery medzi životnou skúsenosťou, prežívaným momentom alebo existenčným naladením a systémom posvätených hodnôt, či plánom dobre ošetrenej účelnosti. Podhorského človek je najčastejšie situovaný do uzavretého obytného, ale akosi nezabývaného interiéru, v ktorom sú dvere v tých lepších prípadoch len zmierlivejším, jemnejším pokračovaním steny, a v tých horších (oveľa častejšie) sa z nich stáva temný desivý priestor, zranenie, prasklina v úkryte – cele, ” znie časť z kurátorského vyjadrenia Nora Lacka.

DSCF9874V novších prácach autora sa podľa kurátora otvára aj iný priestor: …„ktorého „predobrazom“ by mohli byť variácie motívu kooperatívne komunikačného gesta ponúknutia chlebom, alebo „štrngnutia“ si natretými krajcami, ktorý prizýva k účasti a navracia tak možnosť spoluzdieľania ľudského sveta. Do tohto priestoru „nádeje“, či stroho laicky chápanej milosti, ako obnovenia účasti na spoločenstve, zahrnutia či nevynechania – (v zmysle „človek človeku chlebom“ alebo „človek človeku darom“) nás Rasťo Podhorský, prostredníctvom až utopického projektovania ľudského spoločenstva, kooperácie a spolupatričnosti, pozýva vstúpiť.“

Reklama

DSCF9764

Ak teda máte chuť nazrieť do sveta, ktorý na svojej výstave mladý umelec prezentuje, môžete tak urobiť do 1. októbra v galérii Magna (vedľa OC Aupark) na Teplickej ulici.

-inf-, foto: Silvia L. Čúzyová

Populárne články