Connect with us

Kultúra

Gombíky zo starej uniformy ukáže Dušan Dušek

Published

on

Reklama

Spomienky na detstvo a dospievanie, strávené aj v Piešťanoch vložil do svojej novej knihy slovenský spisovateľ Dušan Dušek. Zbierku poviedok „Gombíky zo starej uniformy“ príde predstaviť do Piešťanského informačného centra v utorok 2. decembra o 17,30 h.

dusek

Reklama

Na podujatie pozýva Mestská knižnica Mesta Piešťany a večer bude moderovať Zuzana Belková.  Kniha vyšla vo vydavateľstve Slovart a novú knihu uvádza spolu so spisovateľom takto: „Rád by som ostal chlapcom až do smrti, rád by som do svojich knižiek prepašoval samé prekvapenia. Ohňostroje, lety v zápalkovej škatuľke až na Mesiac, trochu smútku, trochu muziky…“ Trochu, a možno aj viac, z toho všetkého je i v tomto výbere poviedok. Sú to poviedky o detstve, o dospievaní, mnohé z nich zo zbierok pôvodne určených deťom. Dušekovo čarovanie majstrovsky premieňa aj tie najnepríjemnejšie pocity svojich hrdinov na pocity príjemné a veselé, komicky zveličujúce a pritom civilne umiernené. Poviedky odhaľujú jedinečnú atmosféru sveta pevne zakotveného v autorovom reálnom detstve. Preto Dušekove postavy a postavičky nie sú iba dobré alebo iba zlé. Preto všetky Dušekove príbehy sú z jedného kolena, postavy a postavičky z jednej rodiny.

Dušan Dušek vydal svoju prvú zbierku poviedok s názvom Strecha domu v roku 1972. Vo svojich dielach často čerpá zo svojho detstva. Napísal niekoľko desiatok titulov – knihy a rozprávky pre deti, poéziu, prózu a spolupracoval aj na filmových scenároch.

Reklama

(red, Zdroj: www.slovart.sk, www.kniznica.sk)

 

REKLAMA

country

 

Populárne články