Connect with us

Kultúra

Film, ktorý natáčali v hoteli Slovan aj na terase Kursalonu, získal prvé ocenenia

Published

on

Reklama

Z festivalu Independent Shorts Awards si krátky film Juraja Štepku odniesol tri hlavné ceny – za najlepšiu drámu, najlepšiu réžiu a najlepší zahraničný film.

Príbeh mladého partizána Vladimíra Strmeňa natáčali začiatkom septembra v bývalom hoteli Slovan aj na terase Kursalonu, kde sa odohrávali scény z gardistickej tancovačky. Ďalšou lokáciou bola obec Radošina. Vo filme účinkuje viacero hercov z tamojšieho ochotníckeho divadla Hlavina. V hlavnej úlohe sa predstaví Michal Kubovčík.

Reklama

„Zatiaľ čo na úspech filmu Mlčanie z Ríma ešte len čakáme, už dnes nás potešili výsledky z festivalu Independent Shorts Awards z Los Angeles. Len pre zaujímavosť, festivalu v Los Angeles sa zúčastnilo 470 filmov z 30 krajín sveta a celkový čas krátkych filmov bol 46:24:00 hodín,“ informovalo Múzeum Slovenského národného povstania, ktoré na tvorbe filmu o mladom partizánovi spolupracovalo.

Na medzinárodnom festivale Rome Prisma Film Awards je Mlčanie nominované na ocenenia v štyroch kategóriách.

Reklama

„V akej krajine by sme dnes žili, keby v kritických okamihoch všetci mlčali?“ pýtajú sa tvorcovia filmu, ktorý vzdáva hold všetkým, ktorí neboli ticho.

Jedným z nich bol dnes už 92-ročný hudobník Vladimír Strmeň. Na ploche 23 minútového filmu sa režisérovi Jurajovi Štepkovi a jeho tímu podarilo filmovým jazykom zachytiť viaceré jeho spomienky na obdobie Slovenského národného povstania.

RTVS plánuje film Mlčanie uviesť začiatkom mája, pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny.

Text: Martin Palkovič Foto: Múzeum SNP

Populárne články