Connect with us

Kultúra

Detské folklórne súbory predvedú Vianoce v tradičnom šate

Published

on

Reklama

Kultúrno-spoločenské centrum Fontána bude v utorok 19. decembra dejiskom podujatia Folklórne Vianoce. Detské folklórne súbory Striebornička z Piešťan a Krpčiarik z Dunajskej Stredy predvedú od 17.00 hodiny svoje tanečné i hudobné vystúpenia týkajúce sa tradícií počas vianočného obdobia. 

Reklama

DFS Striebornička vnikol v roku 2000 v ZUŠ Piešťany. Členmi súboru sú deti tanečného odboru ZUŠ, ktorí sú vybraní zo žiakov TO ZUŠ vo veku od 8 do 16 rokov. Program súboru je zložený z tancov z rôznych regiónov Slovenska. Umeleckou vedúcou a choreografkou je Mgr. Dagmar Kuběnová. Súbor sa predstavil v roku 2007 na folklórnych slávnostiach na Myjave v nedeľnom programe DFS. Zúčastňuje sa mnohých podujatí na pôde mesta Piešťany, ich program videli diváci aj v Česku, Rakúsku, Taliansku, Nemecku a Francúzsku. V novembri 2012 sa súbof už po piaty ktát prezentoval na Medzinárodnom festivale detí a mládeže v Tepliciach a Prahe, na týchto festivaloch získal ocenenia Laureát 3.stupňa a Diplomant 1.stupňa.

Detský folklórny súbor Krpčiarik vznikol v októbri 2007 pri Základnej škole na Jilemnického ulici v Dunajskej Strede, pri ktorej stále pracuje. Zameriava sa na spracovanie a predstavovanie tradičného slovenského folklóru s cieľom jeho ďalšieho šírenia a pokračovania v tradíciách našich predkov. Snaží sa rozvinúť záujem detí o ľudové umenie a tradície Slovenska.

Reklama

Súbor sa pravidelne zúčastňuje kultúrnych akcií v meste i okrese, letných tanečných táborov. Pravidelne sa predstavuje na školských akadémiách, majálesoch, akciách organizovaných regionálnym osvetovým centrom či Maticou slovenskou, na festivale Podunjská jar, na charitatívnych vystúpeniach v rámci programov Kultúra bez hraníc a Hviezdička pre teba. Krpčiarik sa ako hosť predstavil na celoštátnom kole súťaže Šaliansky Maťko. Speváčka Denisa Nečníková postúpila do krajského kola súťažnej prehliadky ľudových hudieb, speváckych skupín a sólistov v Skalici 2010. Momentálne má detský folklórny súbor Krpčiarik v repertoári tance od Trenčína, z Liptova a Horehronia.

-inf/Zdroj: Piešťanské informačné centrum, DFS Krpčiačik-

Populárne články