Connect with us

Kultúra

Cyklisti spoznali architektonické skvosty Piešťan

Published

on

Reklama

Napriek tomu, že Piešťany porušujú všetky urbanistické poučky, ako mesto fungujú veľmi dobre. Základ, ktorý položili Winterovci, keď dali priestor najlepším súdobým architektom, pokračoval aj po II. svetovej vojne. Piešťanci môžu byť hrdí aj na Dom umenia, Kolonádu aj radovú výstavbu za budovou Povodia Váhu.

[singlepic id=35721 w=520 h=340 float=center]

Reklama

To všetko a mnoho ďalšieho sa dozvedeli cyklisti, ktorí prišli 30. septembra popoludní k soche Barlolámač. Nasledujúce dve hodiny počúvali odborné postrehy architektiek Márie Topolčanskej a Martiny Károvej. Pri príležitosti Dňa architektúry, ktorý si pripomíname 1. októbra, sa v Piešťanoch uskutočnil cyklovýlet po pozoruhodných stavebných dielach.

Začiatok nemohol byť nikde inde ako pri Kolonádovom moste. Návrh Emila Belluša svojim významom už v dobe vzniku zaujala odbornú verejnosť v celej Európe. Winterovci okrem neho pozvali do Piešťan autorov víl na nábreží, ktoré sú ukážkami avantgardy medzivojnového obdobia.

Reklama

Prítomní sa okrem iného dozvedeli, že Dom umenia mal pôvodne stáť medzi kinom Fontána a Kolonádou. Terajšie miesto tejto originálnej ukážke brutalizmu podľa Mária Topolčanskej svedčí oveľa viac.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=lOJCAkHMshw[/youtube]

Odborníčky upriamili pozornosť aj na radovú zástavbu átriových domov za budovou Povodia Váhu. Mária Kárová povedala, že podobné sa dnes stavajú v severských krajinách, takže táto štvrť svojim spôsobom predbehla dobu.

Kvalitu bratislavského sídliska Februárka dosahuje obytný komplex, ktorému dominuje Kolonáda. Neopomenuteľná je aj budova Pošty od Emila Belluša. Jednou z posledných zastávok bol polyfunkčný dom od Norberta Šmondrka pri Vojenskom kúpeľnom ústave, ktorý je najlepšou tunajšou stavbou prelomu tisícročí a súvisí s aktuálnymi európskymi trendmi v architektúre. Cyklovýlet nemohol obísť ani stavby piešťanského rodáka Pavla Weisza. Jednou z nich je hotel Eden. Podujatie sa skončilo pri Krajinskom moste úvahou Martiny Károvej o jeho rozšírení, ktoré by bolo efektívnejšou a funkčnejšou alternatívou k plánovanému južnému premosteniu Váhu.

REKLAMA

[nggallery id=1946]

Text, foto a video: Martin Palkovič

Populárne články