Úvod Kultúra Balónová fiesta má byť najväčšia v strednej Európe

Balónová fiesta má byť najväčšia v strednej Európe

REKLAMA

Organizátori očakávajú, že podujatie priláka toľko návštevníkov ako letecké dni. Balónová megafiesta sa uskutoční 5. až 7. septembra na piešťanskom letisku. Účasť prisľúbilo 50 posádok balónov z 11 krajín.

„Momentálne sme v situácii, že sa nám hlásia posádky z celej Európy a dokonca aj z Mexika a Libanonu, ale nemôžeme už prijať ďalších záujemcov, nakoľko sme si dali limit 50 balónov,“ povedal za usporiadateľov Silvio Veselský. Dodal, že ak by tento limit v budúcnosti zvýšili na 100, dostanú sa Piešťany do top kategórie podujatí tohto druhu.

Domoss jun vseo

Nielen z balóna je podľa jeho slov naše mesto veľmi atraktívne, preto sa najväčšie podujatie svojho druhu v strednej Európe uskutoční práve tu.

Na programe sú hromadné štarty balónov rôznych farieb a tvarov, vrátane obrovskej kravy. Diváci uvidia ukážky parašutizmu, tandemových zoskokov, ultraľahkých lietadiel a motorového paraglidingu. Na svoje si prídu aj modelári a žiaci základných škôl, ktorí sa každoročne zúčastňujú Dňa ozbrojených zložiek. Práve s týmto podujatím je fiesta spojená.

Jej organizátorom je spoločnosť Fly Service v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a mestom Piešťany. Letovým riaditeľom bude Julien Zimmer, francúzsky pilot balónov, ktorý má bohaté skúsenosti s podobnými podujatiami.

Do Piešťan by mali prísť aj astronauti spätí so Slovenskom. Okrem Ivana Bellu a Vladimíra Remeka dostal pozvánku aj Eugen Cernan – Američan slovenského pôvodu je posledným mužom, ktorý stál na povrchu Mesiaca.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA

bike-centrum

REKLAMA