Connect with us

Kultúra

ART FILM FEST: V kolekcii krátkych filmov bude aj niekoľko držiteľov významných ocenení

Published

on

Reklama

K divácky mimoriadne obľúbeným súčastiam Art Film Festu patrí každoročne Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Aj na 19. ročníku, ktorý sa uskutoční od 17. do 25. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, ponúkne táto sekcia bohatú zmes hraných, dokumentárnych, experimentálnych a animovaných filmov, z profesionálnych i študentských dielní z celého sveta. Kolekcia 44 krátkych filmov prináša na festivalové plátna aj niekoľko držiteľov významných ocenení či uvedení z medzinárodných filmových festivalov.

Takpovediac priamo z Cannes privezie na Art Film Fest svoju snímku žilinský režisér pod pseudonymom Aramisova. Film Cagey Tigers od študenta 3. ročníka pražskej FAMU zaradili tento rok do súťaže mladých talentov Cinéfondation v Cannes. Rozpráva o dvoch najlepších kamarátkach, ktoré sa naraz zamilujú do rovnakého muža. Mladý režisér sa vo filme pýta, či ostanú verné svojim citom, alebo dajú prednosť kamarátstvu?

Reklama

[singlepic id=14312 w=320 h=240 float=left]Vo svetovej premiére uvedie Art Film Fest aj krátkometrážny film slovenských tvorcov– Martina Snopeka a Ivany Laučíkovej s názvom Posledný autobus. Snopek, ktorý je autorom úspešného filmu Pik a Nik a Laučíková, ktorá má za sebou oceňovanú snímku Nazdravíčko!, tento raz spojili svoje sily a divákom prinášajú snímku o lesných zvieratách, ktoré utekajú do bezpečia pred poľovníkmi.

Mladú slovenskú kinematografiu bude v súťaži reprezentovať aj animovaná snímka Petra Budinského Dvojičky (TWINs) o siamských dvojčatách, ktoré zápasia nielen v ringu, ale aj mimo neho. Musia sa spolu pretĺkať súkromným aj spoločenským životom, no každý z inej perspektívy.

Reklama

Art Film Fest uvedie aj dva krátke filmy, ktoré ktoré vyhrali ceny na tohtoročnom Berlinale

Čílska snímka Sprcha (La ducha) zobrazuje príbeh priateliek, ktoré sa rozchádzajú. Elisa dostala prácu mimo krajiny a Manuela, ktorá s ňou päť rokov žila, sa rozhodla, že s Elisou nepôjde. Kto sa však postará o mačku? Pohyby dvoch nahých tiel, ich dotyky, gestá, pohľady v zrkadlách a zvuk tečúcej sprchy odhaľujú smútok posledných chvíľ strávených v malej kúpeľni.

Z Berlína vyšiel víťazne aj švédsky film Neživí (Återfödelsen), ktorý ukazuje dobu, keď ľudia už tridsať rokov bojujú s epidémiou zombies. Chladne a kruto im urobia lobotómiu a potom ich využívajú ako lacnú pracovnú silu. Krvavá a vizuálne fascinujúca snímka bola na Berlinale tento rok nominovaná na cenu Európskej filmovej akadémie.

Po minuloročnom víťazstve na Art Film Feste sa tento rok predstaví anglický režisér Paul Wright so svoju novinku Až sa rieka sfarbí na červeno (Until the River Runs Red), ktorá je čerstvým držiteľom prestížnej britskej národnej ceny BAFTA. Tento raz prináša príbeh 16-ročnej Chloe, ktorá je je jedinou dcérou Boha. Teda aspoň to si o nej myslia jej rodičia, ktorí s ňou v odľahlých, opustených končinách cestujú z jedného miesta na druhé, hľadajúc mystickú „Červenú rieku“.

Autor: TS Art Film Fest  Foto: feel me film s.r.o.

Populárne články