Úvod Koktail Viete prečo slávime advent, čo tento sviatok znamená a kto vytvoril prvý...

Viete prečo slávime advent, čo tento sviatok znamená a kto vytvoril prvý adventný veniec?

REKLAMA

Názov Advent pochádza z latinského slova adventus, čo znamená príchod a prvú nedeľu po svätej Kataríne sa ním v katolíckej i evanjelickej cirkvi začína liturgický rok. Obdobie je symbolické čakaním na príchod spasiteľa, upokojením sa pred koncom roka, ale aj pôstom a v minulosti sa počas tohto času nekonali svadby ani zábavy java ftp 파일 다운로드. Jeho, dnes už takmer neodmysliteľnou, súčasťou je adventný veniec, ktorý ako prvý vytvoril z čečiny v roku 1860 Johann Henrich Wichern v Hamburgu. 

Advent mal v minulosti rôzne podoby a trval od dvoch do šiestich týždňov. Na štyri nedele ho skrátil až pápež Gregor I. Veľký medzi rokmi 590 až 604 a táto dĺžka symbolizuje 4000 rokov od stvorenia sveta, kedy ľudstvo čakalo na Mesiáša Go free download. Pôstne pravidlá zaviedol do adventu až v roku 1362 pápež Urban V.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger
Dompek Pizza 2021

Veľmi zaujímavý je príbeh adventného venca. Prvý svojho druhu vytvoril už spomínaný Johann Henrich Wichern, ktorý študoval teológiu a stal sa evanjelickým pastorom a pripomínal adventný kalendár. Vo svojom živote veľmi túžil pomáhať chudobným ľuďom a opusteným deťom. Za milodary, ktoré ako pastor dostával, vybudoval sirotinec a práve kvôli otázkam detí, ktoré chceli vedieť, kedy už budú Vianoce, vyrobil prvý adventný veniec 디시클리너 다운로드. Vytvoril ho z čečiny a dreva pričom na každý deň adventu pripevnil jednu sviečku, štyri z nich boli väčšie a pripomínali nedele. Adventný veniec plní v prenesenom význame aj misijnú úlohu, pretože aj neveriacim pripomína príchod Vianoc a narodenie Ježiša Krista.

Richard_Ernst_Kepler_-_Im_Lande_des_Christkinds_resize

Adventný kalendár kedysi začínal až 6 Tupe. decembra na Mikuláša, keďže ho na tento sviatok dostávali dobré deti. Najstaršie známe ručne zhotovené kusy pochádzajú z roku 1851. Súčasnú podobu začal vytvárať Nemec Gerhard Lang, žijúci v rokoch 1881 – 1974. Prvé jeho kalendáre boli vlastne malé farebné ilustrácie, ktoré ľuďom pripomínali zostávajúce dni do Vianoc. K myšlienke ho priviedla jeho mama, ktorá mu do podložky s obrázkom ako malému zapichla 24 sviečok 에쒸비 전권 다운로드. Podoba s otvárateľnými okienkami vznikla až začiatkom 20. storočia vo firme Reichhold & Lang. Nemecká firma prosperovala až do druhej svetovej vojny, kedy bola výroba týchto obrázkových kalendárov s biblickými motívmi dokonca zakázaná. Prvé kusy so sladkou čokoládovou náplňou začali vznikať až v roku 1958. Dnes už existuje obrovské množstvo rozličných prekvapení vo vnútri okienok – od sladkostí cez figúrky po autíčka a zmenila sa aj potlač, pričom biblické motívy nahradili obrázky, propagujúce jednotlivých výrobcov Download Blue Manto.

IMG_2215_resize

Obdobie adventu sa spája aj s našimi ľudovými tradíciami a zvykmi. Na Barboru, ktorá má sviatok 4. decembra, napríklad dievčatá a ženy nevykonávali ženské práce, teda nepriadli a nešili. Slobodné dievčatá dávali dávali do vody čerešňovú halúzku a ak im do štedrého dňa vykvitla, znamenalo to, že sa v priebehu ďalšieho roka vydajú 쇼미더머니4 거북선 다운로드. K Mikulášovi neodmysliteľne patria anjel a čert a táto trojica odmeňovala deti za dobré i zlé skutky. Tí, ktorí poslúchali dostali sladkosti a naopak, tí neposlušní si vyslúžili uhlie. V minulosti bol za najkratší deň roka považovaný 13. december a ľudia boli presvedčení, že na Luciu majú zlé sily najsilnejší vplyv. Proti strigám sa chránili cesnakom, kreslením krížov a ženy zaodeté v bielych plachtách s pomúčenou tvárou vyháňali zlých duchov Download Cairo. V tento deň sa začínala aj takzvaná „lístočková“ veštba pre slobodné dievčatá. Dvanásť mužských mien napísali dievčatá na papier, uložili ich pod tanier a každý deň jeden papierik spálili, bez toho, aby vedeli aké meno na ňom bolo. Na Štedrý deň sa dozvedeli meno ich vyvoleného.

Plný rôznych tradícií bol najmä Štedrý deň. Ľudia z jedla dávali bokom pre domáce zvieratá, aby počas roka nehladovali 일시정지 다운로드. Nohy stola a stoličky bývali zviazané reťazou, vďaka čomu mala rodina držať pohromade. Pod stôl sa dávalo seno a obilie, pretože to malo rodine zaručiť dobrú úrodu. Do hrnca so studenou vodou sa lialo roztavené olovo a podľa tvaru sa prorokovalo, čo im ďalší rok prinesie. Ak sa po prekrojení jablka v strede objavila hviezdička, znamenalo to zdravie a šťastie 몬헌 월드 pc 다운로드. Do peňaženky sa dávala šupina z kapra, čo malo zabezpečiť bohatstvo a odohnať núdzu. Mnohé z týchto zvykov sa dodržiavajú ešte aj dnes, ale na iné sa už postupne zabúda.

Ak už patríte k tým, čo striktne dodržujú tradície alebo vaše Vianoce vyzerajú skôr moderne, nemali by sme zabúdať, že sú to predovšetkým sviatky pokoja a radosti bez ohľadu na množstvo alebo cenu darčekov.

-lt/Foto: lt, wikipedia.org, ludovezvyky.estranky.sk-

 

REKLAMA