Connect with us

Koktail

Viete ako správne zamykať svoj bicykel? Vlani ich ukradli viac ako 80

Published

on

Reklama
Reklama

Piešťany sú bez diskusie mestom bicyklov a počtom týchto dvojkolesových tátošov na obyvateľa určite prekonávajú aj mnohé väčšie slovenské mestá. Počas uplynulého roka nahlásili Piešťanci až 80 krádeží, rok predtým to bolo 77 a za necelé tri mesiace v roku 2016 to je už 20 ukradnutých kusov. Niektoré z odcudzení však majitelia z rôznych dôvodov nenahlásili a tak skutočný počet bude ešte o čosi vyšší. O tom ako, čím a kde bicykle správne zamykať, sme zisťovali u veslára Lukáša Babača, ktorý sa ich predajom zaoberá. 

Bicykle (20)

„Asi najhlavnejšia chyba mnohých ľudí pri zamykaní bicyklov je umiestenie zámku len na predné koleso. To sa dá odmontovať naozaj veľmi rýchlo a jednoducho, pričom zlodej si so sebou behom chvíle odnesie asi 90 percent bicykla. Odporúčal by som, aby sa ľudia snažili umiestniť zámok o nejaký pevný bod, či už je to stojan, zábradlie alebo iný bicykel a nezamykať len koleso, ale aj rám, aby nemal zlodej krádež zbytočne uľahčenú. Ak takú možnosť nemáme, je dobré zamknúť zadné koleso o rám, lebo zadná časť je výrazne ťažšia a prenos takto zamknutého nie je jednoduchý,“ povedal o správnom zamykaní Lukáš Babač.

Bicykle (12)

Reklama

Okrem správneho zamykania je samozrejme veľmi dôležité vyberať si správne miesto, kde bicykel necháme. V meste je kamerový systém a zlodej si krádež rozmyslí skôr na nejakom lepšie chránenom alebo viditeľnom mieste, ako v tmavej uličke. V Piešťanoch sú často k videniu aj takzvané „očesané“ bicykle, kedy zlodej ukradne len určité časti. Je dobré, ak si ľudia dobre zvážia použitie rýchloupínacích prvkov na sedle, či prednom kolese. Demontáž týchto častí zaberie v prípade tohto patentu naozaj len pár sekúnd.

Bicykle (9)

Bicykle (3)

Nemenej dôležitý pri ochrane bicykla je samozrejme aj výber zámku. Asi najľahšími na prekonanie sú lankové zámky, ťažšie sa už prekonávajú reťazové zámky či zámky typu podkova, prípadne rôzne ich kombinácie. Existujú už aj druhy vybavené alarmom, rôzne skladacie druhy a zakúpiť je možné aj bicykel vybavený integrovaným systémom zamykania, či tento prvok namontovať dodatočne. Bicykle (4)

Bicykle (5)

„Na trhu je naozaj veľmi široká škála zámkov, pričom niektoré sú prekonateľné ľahšie, iné zase ťažšie. Platí však, že každý aj sebe-lepší či lepšie skonštruovaný zámok sa dá s použitím správnych prostriedkov prekonať. Podľa mojich skúseností sú masívnejšie, teda reťazové zámky náročnejšie na prekonanie. Lacné lankové zámky sa dajú prestrihnúť naozaj veľmi jednoducho a rýchlo kliešťami, prípadne silným úderom. Pri drahších zámkoch má zlodej krádež výrazne sťaženú, ale samozrejme, dôležitá je najmä prevencia a miesto, kde bicykel necháme,“ dodal Lukáš Babač.
Bicykle (15)Bicykle (14)Bicykle (8)Bicykle (7)-lt-

Populárne články