Connect with us

Koktail

Urbanex: Vrbovská synagóga čaká na rekonštrukciu

Published

on

Reklama
Reklama

Urban exploration, v doslovnom preklade mestský prieskum, je prehliadka obvykle nedostupných objektov v meste. Sú to opustené a tajomné miesta, ktoré si okoloidúci bežne nevšímajú, prípadne sa im vyhýbajú. Cieľom urban explorerov je takéto miesta preskúmať, zdokumentovať a upozorniť na ne. Mesto Vrbové má svoju chátrajúcu pamätihodnosť priamo v centre.

[singlepic id=21405 w=320 h=240 float=right]Je ňou synagóga v historizujúcom maurskom slohu dokončená v rokoch 1883. Dodnes sú v interiéri aj v exteriéri zachované exotické dekoračné prvky. Dielo bratislavských architektov Kittlera a Grätzela slúžilo početnej židovskej komunite, ktorá vo Vrbovom tvorila asi 30% obyvateľstva. V roku 1942 však bola väčšina Židov násilne odvezená do koncentračných táborov a odvtedy synagóga neslúži na náboženské účely. Po vojne ju kúpil podnikateľ Dezider Hačko, ktorý plánoval pamiatku zbúrať.

Paradoxne ju zachránilo znárodňovanie. Štát z nej spravil sklad obilia a až koncom 80. rokov sa vedenie mesta rozhodlo zrekonštruovať ju. Opravy sa však dočkala iba fasáda z juhovýchodnej a juhozápadnej strany, ktoré je vidieť z ulice. Ostatné časti zostali v „pôvodnom“ stave. Komplikované vlastnícke vzťahy a nedostatok peňazí doteraz bránia radnici budovu zrenovovať.

[nggallery id=1181]

Reklama

(mp)

Populárne články