Connect with us

Koktail

Parkour: Prekonávanie prekážok a vlastného strachu

Published

on

Reklama

Ich ihriskom je mesto, prekážkami sú steny, zábradlia, schodiská i stromy a cieľom dostať sa bezpečne a efektívne z bodu A do bodu B, iba s použitím vlastného tela. Parkour je pre niekoho umenie, pre iného šport alebo forma sebaobrany.

[singlepic id=21387 w=320 h=240 float=left]„Ja osobne to beriem ako šport a z časti ako životný štýl,“ hovorí Juraj Macháč. Spolu s Jakubom Vašekom a ďalšími kamarátmi sú členmi ProStreet Teamu, ktorý sa parkouru venuje v Piešťanoch. V našom meste nie je podľa ich slov na parkour príliš veľa vhodných miest, najčastejšie trénujú pri Kursalone, na detskom ihrisku v mestskom parku, v kúpeľoch a pri Dome umenia.

Reklama

„Je to hlavne o prekonávaní prekážok a svojho vlastného strachu,“ vysvetľuje Jakub Vašek: „Také druhé odvetvie je freeruning, ktorý je skôr o saltách a predvádzaní sa. Ale vzniklo to na ulici a na ulici, by sa to malo aj robiť.“ Toto umenie vraj okoloidúcich väčšinou očarí. Nevidia ho príliš často, a tak to berú skôr pozitívne.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=w39SJKiEqI4[/youtube]

Reklama

[singlepic id=21398 w=320 h=240 float=right]„Vzniklo to ako spôsob úniku pri sebaobrane,“ popisuje začiatky tohto športu Juraj Macháč. Bojové umenie, ktoré namiesto útoku trénuje útek založil Francúz David Bell začiatkom 90. rokov. Zdrojom trikov pre tunajších obdivovateľov tohto športu je internet. „Obdivujeme najmä Rusov. U nich je dvojité salto na zasmiatie, no nám sa zatiaľ nepodarilo. Skúšame tie ich triky a potom to aj tak vyzerá. Najviac zranení príde, keď je trochu napršané a šmýka sa. Ale úraz sa podarí aj v telocvični,“ hovorí Jakub Vašek a Juraj Macháč ho dopĺňa: „Pokiaľ človek neprecení svoje sily a nesnaží sa machrovať, tak sa nič nemôže stať. Tiež je dôležité vedieť padať.“

Cieľom členov pieštanského ProSteet Teamu je dostať sa na jednu z medzinárodných súťaží a podať si ruky s tými najlepšími. Napríklad na Red Bull Art of Motion sa stretávajú najlepší parkouristi z celého sveta a pravidelne tam má zastúpenie aj Slovensko.

„Pridať sa k nám môže každý, len musí začať chodiť na tréningy. Určite je potrebná fyzická zdatnosť, ale netreba byť kulturista,“ uzatvára Jakub Vašek a všetkým záujemcov odkazuje, aby členov ProStreet Teamu kontaktovali prostredníctvom ich Facebooku.

[nggallery id=1180]

Text, foto a video: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články