Connect with us

Koktail

Urbanex: Chátrajúce sestry Lívia a Erna

Published

on

Reklama

Urban exploration, v doslovnom preklade mestský prieskum, je prehliadka obvykle nedostupných objektov v meste. Sú to opustené a tajomné miesta, ktoré si okoloidúci bežne nevšímajú, prípadne sa im vyhýbajú. Cieľom urban explorerov je takéto miesta preskúmať, zdokumentovať a upozorniť na ne. 

[singlepic id=22414 w=320 h=240 float=right]V medzivojnovom období vznikol v lukratívnej štvrti Piešťan, v tesnom dotyku s mestským parkom, hneď vedľa Kolonádového mosta a pri luxusnom hoteli Royal súbor šiestich penziónov. Navrhovali ich domáci aj zahraniční architekti, pričom niektoré vily nesú skôr tradičnejší štýl a iné reflektujú začínajúci funkcionalizmus.

Reklama

Dve stavby, ktoré boli kedysi súčasťou „plenérovej expozície medzivojnovej architektúry“ dnes chátrajú. Vila Lívia je dielom dvojice Weinmur a Vécsei, Vilu Ernu navrhol G. Gerenday. Veľkorysý prístup ich tvorcov, ani vynikajúca poloha v centre kúpeľného mesta, nepomohli týmto stavebným pamiatkam k obnove. Lívia sa pritom vďaka architektovi Ľubomírovi Mrňovi dostala do publikácie Slávne vily Slovenska.

[nggallery id=1241]

Reklama

Text a foto: urban_ex

Populárne články