Connect with us

Koktail

Plyn vraj opäť zdražie. Ako mať teplo a “nezrujnovať“ peňaženku?

Published

on

Reklama

Cena energií bude pravdepodobne opäť rásť. S nadchádzajúcou zimou sa preto mnohí zamýšľajú ako mať teplo v domácnosti a ušetriť. Zopár informácií, čo spraviť pre zníženie spotreby energie, nám poskytol Martin Lančarič z portálu www.kotollacno.sk.

Máte informáciu či bude tento rok rásť cena elektrinya plynu?

Reklama

Ceny na budúci rok zatiaľ nie sú známe. Dodávatelia musia čakať na výnosy úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ale objavili sa informácie, že plyn by mal zdražieť o 23 percent. Dlhová a hospodárska kríza by mohli spôsobiť, že nárast ceny nebude taký dramatický, ale drahšie určite bude.

Aký je momentálne najvýhodnejší spôsob vykurovania z hľadiska čo najväčšej efektivity vstupných a prevádzkových nákladov?

Reklama

[singlepic id=22435 w=320 h=240 float=left]Jednoznačne najzaujímavejším spôsobom vykurovania pri zohľadnení pomeru cena výkon, či už samotného vykurovacieho telesa, ale aj zdroja následnej energie, je drevosplyňovací kotol pre ústredné kúrenie, resp. ohrev vody na pevné palivo. Spaľovanie je tu riešené podobne, ako pri výrobe generátorového plynu. Generátorovým splyňovaním – pyrolýzou – pevného paliva, ktorým je obvykle drevo, pri teplote cca 1000 °C vzniká plyn, ktorý je následne spaľovaný v horáku s núteným obehom vzduchu. Pevné palivo sa pri tomto systéme mení na plynné. Výhodou zdroja tepla spaľujúceho drevo je nákupná cena, keď sa dá kotol s príslušenstvom kúpiť už za menej ako 1500 eur a taktiež cena palivového dreva, ktoré je podľa prepočtov jednoznačne najlacnejším zdrojom tepla.

Má kúrenie drevosplyňovacím kotlom nejaké nevýhody?

Nevýhodou drevosplyňovacích kotlov je vyššia časová náročnosť na zabezpečenie prevádzky a nižšia pohodlnosť takéhoto kúrenia. Kým pri plyne stačí ovládať termostat, pri dreve je nutné najskôr ho zabezpečiť, pokálať a následne pravidelne prikladať. Dnešné moderné splyňovacie kotle majú však dobu horenia cez osem hodín na jedno naloženie, takže netreba prikladať každú chvíľu ako kedysi. Tento spôsob kúrenia nevyhovuje každému. Ak ste zástancami plynových kotlov, aj tých je momentálne v ponuke široká paleta a vďaka ich moderným technológiam a neustálemu zdokonaľovaniu horenia plynu sa sajú ušetriť taktiež zaujímavé peniaze.

Koľko sa dá pri použití kotla na drevo ušetriť?

Je to 40 až 60 percentná úspora peňazí. Závisí to od typu dreva, ktorým kúrime a type plynového kotla s akým porovnávame.

Ako je to s ekológiou drevosplyňovacích kotlov?

[singlepic id=22433 w=350 h=260 float=right]Tento systém spaľovania je ekonomickejší a ekologickejší, ako spaľovanie pevného paliva klasickým horením. Úspora paliva dosahuje rádovo 40% a  emisia spalín je taktiež nízka. Kotly majú vysokú účinnosť (až do 90%). Vyššia účinnosť má za následok nižšiu spotrebu paliva. Výhodou je aj nižšia tvorba popola, z čoho vyplývajú nižšie nároky na údržbu kotla. Dôležité je aby kotol pracoval prevažne na plný výkon, tak je totiž konštruovaný. Nemá význam kupovať kotol s vyšším výkonom ako je potrebný pre vykúrenie objektu, ak má ísť povedzme len na 50 percent. Znižuje sa tým jeho životnosť a taktiež účinnosť a efektivita.

Na čo sa treba pri kúpe zamerať a čo by kupujúci nemal podceniť?

Dôležité je vybrať si dodávateľa, ktorý vám vie poskytnúť kompletné služby za primeranú cenu. Naša firma napríklad hradí dopravu kotla až k vám za dvere. V prípade, že má zákazník záujem vieme zabezpečiť aj profesionálnu montáž kotla. Dôležitá je záručná garancia. Spolupracujeme priamo s výrobcami kotlov a prípadné problémy vieme riešiť veľmi rýchlo. Za 5 rokov pôsobenia sme však mali len 4 reklamácie, čo je pri stovkách kotlov, ktoré sme dodali zákazníkom, iba mizivé percento.

Autor: inz

Populárne články