Connect with us

Koktail

Tip na vianočný darček: Winterove Spomienky na Piešťany

Published

on

Reklama

Od útlej mladosti až do smrti vo vysokom veku bolo všetko úsilie Ľudovíta Wintera prepojené s Piešťanmi. Na svoj život spomína v pútavo napísanej knihe, ktorú vydalo Balneologické múzeum.

[singlepic id=21474 w=320 h=240 float=right]Je to až neuveriteľný príbeh, ktorým by určite nepohrdli ani filmári z Hollywoodu. Iba 20-ročného študenta povolá otec z Viedne do malej slovenskej obce a on z nej za pár rokov spraví svetoznáme kúpeľné mesto. Hravo si poradí s úkladmi I. svetovej vojny aj so zánikom monarchie a následným nepriateľstvom domáceho obyvateľstva voči maďarsky hovoriacim spoluobčanom. V období hospodárskej krízy zažívajú kúpele vďaka jeho podnikateľskému talentu zlatú éru. A keď hrozí, že pred II. svetovou vojnou dostanú firmu do rúk Nemci, sám ide za prezidentom Tisom, aby dohodol znárodnenie svojho majetku.

Reklama

REKLAMA

Reklama

Ale ani to nie je všetko. Prežije pobyt v koncentračnom tábore a po vojne sa vo vysokom veku vracia späť, aby od nuly rozbehol svoje ďalšie podnikanie. Plány mu zmarí až nemilosrdný komunistický režim. Odmieta odísť do Ameriky, radšej žije v chudobe a zomiera až krátko po začiatku okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

Životný príbeh Ľudovíta Wintera je pútavou encyklopédiou dejín strednej Európy v období najväčších zmien. O histórii Piešťan aj celej strednej Európy rozpráva s ľudským optimizmom, akoby celé toto obdobie nebolo poznačené vojnami, prevratmi a ideológiami, ktoré zabraňovali človeku slobodne dýchať.

Wintera však netlačili k zemi žiadne problémy. Svoje veľkolepé sny si plnil v každom období a jeho Spomienky na Piešťany dokážu optimizmom nakaziť čitateľa aj v súčasnosti.

Text: Martin Palkovič Foto: Archív hotela Sandor Pavillon

Populárne články