Úvod Koktail Studené vody Váhu zdolajú na Štefana otužilci

Studené vody Váhu zdolajú na Štefana otužilci

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Priaznivci otužovania sa stretnú tradične na Štefana v utorok 26. decembra, aby si zaplávali v studených vodách rieky Váh. Prezentácia je na pláne o 13.00 hodine na terase hotela Magnólia a teplota vzduchu 6 stupňov Celzia, sľubuje pre otužilcov ideálne podmienky Download better translators. Do vody sa ponoria o 14.00 hodine a ak sa nechystáte vykúpať tiež, môžete ich prísť aspoň povzbudiť.

Čo je to otužovanie mobaxterm?

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Otužovanie môže byť rekreačné alebo športové. Pod rekreačným otužovaním rozumieme sprchovanie sa studenou vodou, saunovanie a športovanie po celý rok – aj v zime- vo voľnej prírode, napríklad behanie alebo bicyklovanie v ľahkom úbore fla. Pod športovým otužovaním chápeme plávanie v studenej vode pod 10°C za každého počasia. Najnovšie sa pod týmto pojmom rozumie zimné plávanie, ktoré je registrované medzinárodnou plaveckou federáciou FINA 아이폰 텀블러 동영상 다운로드. Zimné plávanie je vhodným doplnkom aj pre iné športové disciplíny – napríklad horolezectvo, diaľkové plávanie, potápanie, zimnú turistiku, lyžovanie a podobne Download camtasia. Rovnako je dobrým doplnkom aj pre rôzne druhy pracovných činností v sťažených klimatických podmienkach.

Teplo sa v tele zvnútra – z jadra – prenáša do obalu v podstatnej miere krvným obehom 436.02. Je to prenos prostredníctvom konvekcie. Pod konvekciou rozumieme prenos tepla prostredníctvom častí v pohybe. Malá časť tepla sa prenáša kondukciou, priamym šírením sa tepla z jedného tkaniva do druhého 이미지 한번에 다운로드. Prostredníctvom krvného obehu má organizmus viacero možností regulácie tepla. Ak sa má pri prehriatí preniesť viac tepla z jadra do obalu, transport zabezpečujú také časti tela, ktoré pri relatívne malom priemere disponujú veľkým povrchom a tým uľahčujú odovzdávanie tepla. 

Zložité regulačné mechanizmy a zmeny prúdenia krvi medzi žilami a tepnami spôsobujú, že prostredníctvom tejto protiprúdovej výmeny tepla dochádza buď k zvýšenému odovzdávaniu tepla do okolia alebo k jeho úspore v tele Monkey Battle download. Odovzdávanie tepla z tela do okolia prebieha jeho sálaním, vedením, odparením a konvekciou. Pri normálnych vonkajších podmienkach sú tepelné straty organizmu sálaním medzi pokožkou a okolím proporčne vyvážené Invincible Baseball Team. Odparovanie vody z povrchu tela odoberá organizmu 580 kalórií tepla za minútu.

Na odovzdávaní tepla vedením a konvekciou sa podieľa v podstatnej miere kožu obklopujúca vrstva vzduchu zadig. Túto vrstvu vzduchu nazývame hraničnou. Pri hrubej hraničnej vrstve sa odovzdáva málo tepla, pri tenkej naopak veľa. Na vonkajšej strane hraničnej vrstvy začína konvektívne odovzdávanie tepla pohybom vzduchu.

-red/Zdroj: Martin Valo, www.otuzilci.sk, MUDr. Jozef Makai/Foto: Mesto Piešťany, archív-

REKLAMA