Connect with us

Koktail

Skrýše sú všade, čakajú len na objaviteľov

Published

on

Reklama

Predierame sa kríkmi na Kúpeľnom ostrove, nazeráme do odtokovej rúry i bezúčelnej šachty. Jediné, čo nájdeme je provizórne obydlie bezdomovcov. Navigácia označila konkrétne miesto, ale hľadáme už aj v okruhu desiatok metrov. Bezvýsledne. Asi sme do súradníc zle dosadili súčet žalmu a veršu z biblického nápisu Surge et ambula.

[singlepic id=3802 w=320 h=240 float=left]Toto je naša prvá skúsenosť s geocachingom – jediným druhom aktívneho oddychu, ktorý sa nezaobíde bez internetu. Zahŕňa horskú i mestskú turistiku, hľadanie a objavovanie, ale aj matematiku, logiku, geografiu a hlavne dobrú zábavu.

Reklama

Po celom svete existuje v tejto chvíli presne 1 181 847 kešiek (z anglického cache [keš] – úkryt) podobných tej, ktorú sme neobjavili. V Piešťanoch a blízkom okolí ich je asi 30. Rozmanitá krajina je vynikajúcim hracím poľom – centrum mesta, Kúpeľný ostrov, brehy Sĺňavy, Červená veža, Považský Inovec,  tam všade sú ukryté škatuľky plné rôznych (ne)potrebností. Pre nadšencov geocachingu to sú vzácne poklady, ktoré je potrebné nájsť, doplniť a opäť schovať. Prvý neúspech nás neodradil, skúšame šťastie [singlepic id=3809 w=360 h=360 float=right]znova.

Na Červenej veži nie sme vystavení podozrievavým pohľadom okoloidúcich. Musíme sa vcítiť do kože toho, kto tu „poklad“ ukrýval, ale natrafíme len na plastové fľaše upravené na fajčenie marihuany a injekčnú striekačku. Až neprirodzene pohodená vetva nám naznačí, pod ktorý kameň treba nazrieť.

Reklama

Zemepisné údaje boli tentoraz správne. Potvrdilo sa, že pri geocachingu je najdôležitejšie odhodlanie. A prístup na internet. Na špecializovaných weboch sú zverejnené súradnice jednotlivých skrýš. Tie treba zadať do GPS navigácie, ale v núdzi postačí aj Google mapa. S ňou je však hráč trochu znevýhodnený. Musí si zapamätať presné umiestnenie alebo si ho zakresliť do papierovej mapy. Nemá totiž navigáciu, ktorá ho na dané miesto zavedie. Hra je o to zaujímavejšia, hľadanie náročnejšie a pocit víťazstva pri vypátraní skrýše intenzívnejší.

Hráči sa vďaka geocachingu dostanú na miesta, o ktorých predtým nevedeli. Podrobne prečešú kríky, poprezerajú všetky duté pne, odvalia kdejaký balvan, nazrú a pošmátrajú v každej  tmavej škáre. Tí najviac zanietení sú kvôli podpisu v „pamätnej knihe“ (obsahuje ju každá keška) ochotní zmoknúť, zamotať sa do pavučín, brodiť sa blatom i snehom.[singlepic id=3806 w=320 h=240 float=left]

Okrem toho často riešia rôzne hádanky, navštevujú pamätihodnosti, lúštia sudoku. Na nájdenie istej skrýše v centre Piešťan sú potrebné znalosti kvadratických rovníc, pri inej je potrebné zájsť k hrobke Winterovcov, ďalšia vyžaduje znalosť tvorby Ludviga van Beethovena. Jedna z najťažších sa nachádza v trojuholníku, ktorého vrcholmi sú skrýše v lesoch Považského Inovca. Správne súradnice získa len ten, kto objaví všetky tri. Vlastnú kešku má aj 5. ročník MFF Cinematik. Jej prvý objaviteľ v nej našiel voľnú vstupenku na festival.

Cestou na Čertovu pec, mimo turistického chodníka nachádzame okrem húb a drienok aj dutý peň a v ňom plastovú krabicu. Okrem pamätníka a ceruzky tu je aj malá [singlepic id=3807 w=320 h=240 float=right]bábika, minca, odznak so Supermanom, žltá gulička… Berieme si Supermana, aby sme ho pri ďalšom nálezisku  mohli vymeniť za niečo iné. Pre ďalších hľadačov tam nechávame 1 katarský rial.

Cestou späť spomíname Billa Clintona. To jeho vláda v roku 2000 odstránila umelú odchýlku, zavádzanú do systému GPS. Civilné navigácie majú odvtedy presnosť niekoľkých metrov. Netrvalo dlho a niekto v Oregone vytvoril prvú skrýšu. Jej súradnice zverejnil na webe a prípadným nálezcom odkázal, aby tam niečo nechali a niečo si zobrali. A geocaching bol na svete.

Autor: Martin Palkovič Foto: Martin Palkovič a Michal Kopunec

[nggallery id=134]

Populárne články