Connect with us

Koktail

Skauti pomáhajú s rekonštrukciou hradu Korlátka

Published

on

Reklama

Piešťanskí a bratislavskí skauti sa minulý víkend (15.-17. apríla) stretli po deviaty raz na hrade Korlátka. Začali tak piaty rok spolupráce na rekonštrukčných prácach na hrade.

Prvoradým cieľom stretnutia bolo dokončenie prác začatých na jeseň, dorobenie zábradlia a oprava schodíkov. Okrem toho im zostal čas aj na športové aktivity. Pozreli si tiež projekciu z predchádzajúcich spoločných návštev na hrade a toho čo pri tom zažili.

Reklama

Nech sa páči, môžete si ju pozrieť aj vy:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SQxwj14G7rE[/youtube]

Reklama

Hrad Korlátka sa nachádza na západnom svahu Malých Karpát nad obcou Cerová s výhľadom na sever Záhoria v nadmorskej výške 455 m.n.m. Hrad bol postavili z poverenia panovníka ako strážny hrad na ochranu Českej cesty prechádzajúcej Malými Karpatmi Bukovskou brázdou v druhej polovici 13.storočia. Prvý raz sa spomína v roku 1289 ako majetok Uhrina. Významnú úlohu zastával v bojoch Matúša Čáka Trenčianskeho s Karolom Róbertom. Bol zrejme predmetom bojov, lebo ho v roku 1315 museli opravovať. Roku 1394 ho spolu s ďalšími hradmi daroval kráľ Žigmund svojmu obľúbencovi velmožovi Stiborovi zo Stiboríc. Bol obývaný do začiatku 18.storočia, keď sa panstvo presťahovalo do nového kaštieľa v podhradí. Hradné budovy sa v stredoveku sústredili do priestoru horného hradu, ktorý bol opevnený vonkajším predhradím, situovaným v nižšej časti zastavaného terénu. Opevnenie v druhej polovici 16.storočia opäť zosilnili.

[nggallery id=671]

Zdroj: db a www.hrady.sk Foto: Viklif

REKLAMA

Populárne články