Connect with us

Koktail

Príbehy z kliniky Zverland: Psíka niekto postrelil

Published

on

Reklama

Nedávno k nám na kliniku Zverland doslova vletel pán s pudlíkom. Vraj ho asi  zrazilo auto. Počas úrazu nebol prítomný. Takže len dobehol domov, naložil psíka do auta a smeroval rovno k nám.

vilko (1)Pudlík už raz prešiel ťažkým obdobím, pred asi 6 rokmi. Stratil sa alebo ho niekto vyhodil… Pán ho našiel a osvojil si ho. Dal mu meno Vilko.

Reklama

Už pri prvom pohľade bolo vidieť, že stav Vilka je vážny. Kolaboval mu obehový systém. Bol podchladený a nedokysličený. Hneď sme mu poskytovali protišokovú terapiu. Počas vyšetrenia boli  kosti celistvé a na pohľad mal len drobnú ranku na pravom lakti. Jej tvar (malý kruhový otvor) však pripomínal vstup po strelnej rane.

RTG snímok náš predpoklad potvrdil. Vilka nezrazilo auto, ale niekto ho postrelil! Trajektória rany bola dosť nešťastná. Vstup bol v oblasti ramena, následne brok preletel cez celý hrudník a skončil v brušnej dutine. Keďže sa brok nezastavil na žiadnej kosti, spôsobil vážnu traumu mäkkých tkanív.

Reklama

Perforáciou hrudnej dutiny vznikol tzv. pneumotorax, kedy dochádza k úniku vzduchu z hrudníka a stráca sa prirodzený podtlak, nevyhnutný na funkciu pľúc. Očividne došlo k priestrelu aj parenchymu pľúc, čo nie len ešte viac komplikovalo Vilkove dýchanie, ale spôsobilo aj stratu krvi do hrudnej dutiny (foto č. 1)

[singlepic id=51766 w= h= float=center]

Foto č. 1

Vilka sme napojili na potrebné prístroje a umiestnili ho do kyslíkového boxu s vyhrievaním. Hneď, ako to bolo možné, podstúpil Vilko torakocentézu, počas ktorej sme mu zaviedli dren do hrudnej dutiny. Prostredníctvom trojcestného ventilu sme si tak umožnili nebolestivé odsávanie vzduchu a krvi z hrudníka.

Vilkov stav sa prvých pár hodín stále menil a zo začiatku sme mu nedávali veľkú šancu na prežitie. Prvá noc na klinike bola teda veľmi kritická. Ale vďaka intenzívnej starostlivosti, pravidelnej medikácii, potrebnému vybaveniu ako aj veľkej bojovnosti Vilka, ďalší deň sa kritický stav trochu stabilizoval. Keď ráno zbadal svojho pánička, radostne zodvihol hlavu a zavrtel chvostíkom.

Vilko u nás na hospitalizácii strávil 5 dní. Všetci sme si ho veľmi obľúbili, lebo to je naozaj veľký bojovník a trpezlivý pacient.

Vilko bol uvoľnený do domácej starostlivosti, ale musí ešte chodiť na ambulantné ošetrenie. V jeho kritickom stave nebolo možné podstúpiť chirurgický zákrok. Takže, keď sa mu vyhoja rany v hrudníku a celý organizmus sa zotaví z traumy, bude ho čakať ešte operácia, pri ktorej sa mu odstráni brok z bruška…

Všetci z kliniky Zverland držíme Vilkovi palce :)

v2

Foto č. 2

v3

Foto č. 3

v4

Foto č. 4

(pr)

Populárne články