Connect with us

Koktail

Prečo dojčiť?

Published

on

Reklama

Po odklone dvoch generácií matiek od dojčenia v súčasnosti na Slovensku prebieha jeho renesancia. O tejto téme vychádza mnoho článkov a publikácií. Dojčenie je jednoducho „in“.

Prečo je dojčenie dôležité?

Reklama

Niekto by si mohol povedať, že je jedno, ako deti jedia – či sa túlia k mame alebo im ohrejeme umelé mlieko. Nie je to však pravda. Prečo?

Dojčenie je totiž omnoho viac ako len prijímanie potravy. Jeho primárnym účelom je vytváranie mozgových prepojení.

Reklama

[singlepic id=23443 w=380 h=320 float=left]Pri dojčení sa matka s dieťaťom na seba pozerajú, dieťa cíti jej vôňu, chuť mlieka, počuje jej hlas, dotýka sa teplej matkinej pokožky, spolu s ňou sa pohybuje. Teda sa stimulujú všetky jeho zmysly.

Okrem toho, mozog ako taký získava svoju konečnú podobu na základe vplyvu zážitkov z raného obdobia života. Tieto zážitky pochádzajú z vytvárania vzťahovej väzby, ktorú formuje (okrem iného) aj dojčenie.

Malý veľký zázrak

Matka dokáže dieťa dojčením nakŕmiť, utíšiť, uspať, upokojiť. Dá mu pocit bezpečia, odstráni bolesť, dodá energiu, pozitívnu náladu. Dojčenie dokáže znížiť horúčku, ale aj zahriať, keď je zima. A v konečnom dôsledku pomôže vtedy, keď nič iné nepomáha.

Podpora v dojčení

Dnes sa matky dozvedajú o dojčení určitú zmes osobných skúseností a dojmov, ktoré nemuseli byť práve najlepšie. Nedostávajú sa k nim vedecky overené fakty a správne informácie, a preto často zažívajú pocit zlyhania, keď sa im dojčiť z nejakého dôvodu nepodarí.

Ideálne je pripraviť sa a nájsť si správne informácie ešte pred pôrodom, alebo následne dobrú podporu v dojčení, založenú na postupoch, ktoré naozaj fungujú.

Pomoc, poradenstvo a podporu počas celej doby trvania dojčenia poskytuje prostredníctvom svojich poradkýň aj o. z. MAMILA (www.mamila.sk), ktoré sa tejto téme venuje už takmer desať rokov.

Autor:

Mgr. Alžbeta Pagáčová,poradkyňa pri dojčení, podporná skupina dojčenia v Piešťanoch

Čítajte všetky články o dojčení – TU.

Populárne články