Connect with us

Koktail

Podružné meranie

Published

on

Reklama

Mnohí z vás podnikájú v prenajatých priestoroch a platia faktúry, ktoré vám zasiela mesačne váš prenajímateľ. Často ani sami neviete, či vám je správne prefakturovaná suma za vašu reálnu spotrebu elektriny. Nájomca vám na váš dotaz len odpovie: “Ja len zasielam to, čo mi prišlo z elektrární…”

Existuje možnosť, ako si zreálniť informáciu o odobratej elektrine. Tou možnosťou je podružné meranie.

Reklama

[singlepic id=25027 w=320 h=240 float=left]A čo to vlastne je?

V tomto prípade je potrebné zakúpiť elektromer na vlastné náklady. Spotrebu, ktorú budete mať na tomto elektromeri, si viete kontrolovať aj vy. Údaje budú slúžiť iba pre vás. Možností je viac, treba vedieť, načo to potrebujete, resp. čo sa od toho očakáva.

Reklama

Ak vám stačí informácia o celkovej spotrebe, vystačíte si s jednoduchým elektromerom. Ak chcete poznať aj časový rozvrh spotreby, mali by ste si dať nainštalovať elektromer s profilmi a sťahovať z neho dáta do PC cez sondu. Možnosťou je aj elektromer s impulzným výstupom, ktorý v spojení s PC a príslušný SW bude rátať impulzy a vyhodnocovať odber priebežne.

Elektromer s profilmi by sa dal zaobstarať za nejakých 100-200 €, sonda a SW ďalších aspoň 100 €. K tomu ešte, samozrejme, náklady na montáž.

A ešte jedna poznámka – fakturačným meradlom zostáva elektromer od vašej distribučnej spoločnosti, takže podružné meranie len napomáha objektívnemu rozúčtovaniu nákladov viacerých odberateľov, ktorí odoberajú elektrinu napr. v jednej budove alebo areáli.

Pre jedného nášho odberateľa v novovzniknutej zinkovni sme zabezpečovali podružné merania na jednotlivých strojoch a linkách. Spolu s tzv. strážcom ¼-hodinového maxima mu podružné meranie prinieslo úsporu nákladov, pretože s pomocou merania dokázal optimalizovať výrobný proces tak, aby spotreba bola čo najlepšie rozvrhnutá v čase.

Zdroj: www.energozona.sk

Populárne články