Úvod Koktail Pod šable, pod šable, aj pod obušky…sa chystajú folkloristi už v sobotu

Pod šable, pod šable, aj pod obušky…sa chystajú folkloristi už v sobotu

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

„Pod šable, pod šable, aj pod obušky, my šecko bereme, aj plané hrušky. Tuto nám nedali, tuto nám dajú, komára zabili, slaniny majú. …“ Ak chcete tieto domáce tradície zažiť naživo, nenechajte si ujsť sprievod masiek  s tancom a spevom, ktorý pripravuje Folklórny súbor ŽITO pri Hotelovej akadémii Ľudovíta Wintera na sobotu 6 EuroTruck Korea Map. februára. Masky, medzi ktorými nesmie chýbať turoň, či babka s mládencom v košíku, začnú svoju pochôdzku po meste o desiatej dopoludnia od hotelovej akadémie a ukončiť by ho mali byť okolo pol štvrtej poobede na pešej zóne 맥os 모하비 다운로드.

Na rozlúčku s obdobím fašiangov, ktoré o týždeň skončia Popolcovou stredou,  budú folkloristi aj v Piešťanoch chodiť „Pod šable“ von Mark.  Ide o tradičný regionálny tanec, po ktorom gazdovia tanečníkom na šabľu napichnú výslužku – slaninku či čosi zo zabíjačky.  „Máme už také stabilné zastávky,“ hovorí Katarína Agnetová z FS Žito 중학생 다운로드. „Napríklad na Vodárenskej chodíme k starým rodičom jednej našej tanečníčky, ktorí si vážia tradície aj to,  že ich neobídeme a sú vždy veľmi dojatí.“

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

 

Sprievod pokračuje smerom k letisku, potom až na sídlisko Adam Trajan, zastavia sa aj na Juhu a Floreáte a objednanú zastávku majú v aj v centre AkSen na Teplickej ulici 사파리에서 유튜브 동영상 다운로드. Ak by ich niekto chcel vidieť naživo u seba doma alebo vo firme, ešte by sa mohol prihlásiť na ich Facebooku, hoci podľa Katky majú už pomerne nabitú trasu Minecraft Jumpmap. „Jednu alebo dve zastávky by sme ale možno ešte zvládli,“ myslí si šéfka súboru.

Po ceste budú zbierať výslužku na šable, do košov či noší head soccer 버그판 다운로드. Šabľovníci budú mať so sebou aj muzikantov – huslistov i harmonikára. Medzi maskami nesmie chýbať tradičný rohatý turoň zo zvieracích koží, smrtka či strašidlo, ďalej babka so živým mládencom v koši a Cigánka, ktorá bude vyberať do mešca aj zlatky 배트맨 아캄나이트 다운로드. „Maskovaná chasa príde so spevom a tancom za gazdom,“ popisuje Katarína, ako sprievod prebieha. Tanečníci zabúchajú na bránu a zaspievajú Pod šable a Fašiangy, Turíce 가는 으뜸체 다운로드. Medzi ďalšie zvyky patrí napríklad, že gazdinú s gazdom treba vytancovať, dievčatá ponatriasať či povyhadzovať,  poďakovať, zaspievať vinše a ďalšie ľudové koledy gta 5 다운로드.  Na poslednej zastávke, ktorou by mala byť okolo pol štvrtej popoludní Zuckmann villa v centre mesta, potom vybranú výslužku rozkrájajú a ponúknu okoloidúcim.

Na posledný deň fašiangov je zasa pripravené Pochovávanie basy, ktoré sa bude konať v utorok 9. februára o 16-tej hodine na Námestí slobody. Organizátorom je Mestské kultúrne stredisko a tradičné zvyky a piesne regiónu predvedie Folklórny súbor Krakovčanka.

-red-, foto: archív FS Žito

REKLAMA