Connect with us

Koktail

Piešťany.in: Hračku piešťanského dizajnéra oceňujú deti aj odborníci

Published

on

Reklama

Medzinárodnú cenu za dizajn red dot award 2013 si v nemeckom Essene prevezme aj Michal Staško z Piešťan. Pre slovenskú firmu Tuli navrhol textilnú hračku, ktorá má široké možnosti využitia a rozvíja kreativitu detí aj rodičov.

[singlepic id=42937 w=520 h=340 float=center]

 

Reklama

„Prvotná predstava pri návrhoch bola vyrobiť objekt-hračku, ktorá sa večer zmení na úložisko hračiek a pomôže rodičom rýchlejšie upratať v izbe. Od prvého momentu ma oslovoval ikonický tvar domčeka. Domček, v ktorom je najlepšie, bezpečne a poskytuje skrýšu pred okolím. A keď sa taký domček dá zobrať aj na záhradu alebo na výlet medzi kamarátov, tým lepšie,“ vysvetlil autor návrhu Michal Staško, ktorý na tomto výrobku spolupracoval s konštruktérom Martinom Šuchaňom.

Výrobca nazval ich produkt 3k. Je to hracia deka, domček, bunker, miesto na ostatné hračky, ale má aj ďalšie možnosti využitia. „Moja predstava bola, nech sa deti zapájajú do procesu hrania a variovania. Už pri prvej prezentácii som mal možnosť vidieť nové verzie využitia, ktoré deti vymysleli,“ povedal dizajnér.

Reklama

[singlepic id=42936 w=520 h=340 float=center]

 

3k vznikol práve v čase, keď sa mu narodila dcéra. „Zatiaľ to nestihla vyskúšať, ale už sa teším, keď bude môcť otestovať dizajn svojho otca – najväčšia radosť pre dizajnéra je vidieť svoj produkt v praxi, v tomto prípade dva super produkty.“

Red dot award môže pomôcť slovenskej firme presadiť sa v zahraničí. Porota posudzuje produkty v súťaži na základe kritérií ako je funkčnosť, stupeň inovácie, či symbolický a emocionálny obsah. Tie, ktoré zvíťazili, budú po slávnostnom ceremoniáli vystavené v múzeu red dot design.

Michal Staško si spoluprácu s Tuli pochvaľuje. Už teraz je v štádiu príprav ďalší produkt. „Ide o exteriérové sedenie s tienidlom a solárnym panelom, ale viac už neprezradím, čitatelia si domyslia, kam tento projekt mieri.“

REKLAMA

tuli-350x350

Text: Martin Palkovič Foto: Tuli

 

Populárne články