Úvod Koktail Piešťany.in: Eva – pridrahý luxus kedysi i dnes?

Piešťany.in: Eva – pridrahý luxus kedysi i dnes?

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Keď Ľudovít Winter zrealizoval smelý nápad svojho spolupracovníka Eda Tolnaia a postavil kúpalisko EVA, krajinou práve lomcovala Veľká hospodárska kríza 간단한 게임 다운로드. Ľudí sužoval nedostatok spotrebného tovaru aj rôzne epidémie a v exportne orientovanom Československu bol takmer každý tretí robotník nezamestnaný Download the 10-year financial statement. Pre obyčajných ľudí tak bola návšteva „plaveckého štadióna“ príliš drahá. Preto už v auguste 1934 požadovali vznik obecného kúpaliska 반헬싱 다운로드.

[singlepic id=42993 w=520 h=340 float=center]

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

 

O obecný bazén žiadali už pred 80-timi rokmi

Z historických dokumentov a poznámok, ktoré nám poskytol riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa sa dozvedáme, že obyvatelia Piešťan žiadali nový bazén už pred 80 rokmi, hoci pri Váhu práve Winterovci postavili kúpalisko vybavené piesočnou plážou, reštauráciou, hudobným pavilónom, tanečným parketom a športoviskami web-Korean drafter. Jeho najväčšou výhodou bola voda. „Bazén je naplnený chladenou termálnu vodou, ktorú možno ľubovolne chladiť, alebo otepľovať,“ napísal Národný denník 28 Tomcat mass file. júna 1934. Z kontextu správy vyplýva, že Evu slávnostne otvorili pár dní predtým, v nedeľu 24. júna. Už o niekoľko týždňov neskôr vyšla v Piešťanskom spravodaji táto výzva: „V mene verejnosti: Žiadame bezodkladné zriadenie nového obecného kúpališťa.“

Vstupné pre milionárov – jedna koruna 모바일 댄싱오니 다운로드!

Autori tohto apelu síce ocenili komfort, ktorý Eva ponúkala a neopomenuli ani zľavy pre členov rôznych spolkov, mysleli však hlavne na bežných obyvateľov Piešťan Wide-area download. „Ceny sú tam tak vysoké – na naše piešťanské pomery a všeobecnú hospodársku krízu, že navštevovať Evu si môžu dovoliť iba malí milionári.“ Podľa prameňov múzea stálo v roku 1934 vstupné na kúpalisko jednu korunu 오토캐드 2019 한글 다운로드. Aj to však bolo v tom čase priveľa. Ľudovít Winter vo svojich pamätiach spomína, že na to odpovedal myšlienkou prerobiť budovu Kúpeľov Františka Jozefa na kúpalisko dostupné aj menej zámožným 유심칩 다운로드. Autori výzvy však mali iné riešenie: „Sme presvedčení, že obec by na stavbu obecného kúpališťa nedoplatila a preto sa nesmie so započatím stavby preťahovať.“

Najväčší boom zažila v 60-tych rokoch

Po vojne a znárodnení si ľudia na Evu zvykli a najväčší rozmach zažila v 60-tych rokoch Murhowt. Dobová tlač píše „Na kúpalisko Eva prúdi v lete cez Kolonádový most tisíce návštevníkov, pritom na toto kúpalisko nenájdete v celých Piešťanoch smerovú tabuľku. Nie je ani potrebná.“ V  roku 1960 navštívilo Evu až 250-tisíc ľudí. Najväčšia denná návštevnosť z toho obdobia bola 17. júla – 3 160 ľudí.

Kúpalisko paradoxne doplatilo práve na to, že ho využívali prevažne obyvatelia a návštevníci Piešťan a pre kúpele sa nakoniec stalo príťažou. Pre zlý technický stav a nerentabilnú prevádzku plánovali v roku 2007 Evu zatvoriť.

Zachrániť sa ju rozhodli členovia Klubu vodného póla z Piešťan. Už päť rokov každú sezónu bojujú s financiami a snahou udržať v prevádzke kultúrnu pamiatku, ktorú začiatkom minulého storočia postavili za 12 mesiacov. Vlastníka objektu – Slovenské liečebné kúpele Piešťany a. s. už požiadali o dlhodobý prenájom, počas ktorého chcú celý objekt aj naďalej zveľaďovať.

Text a foto: Martin Palkovič

Tento článok vyšiel v prvom čísle magazínu Piešťany.in. Aktuálne vydanie nájdete na pultoch novinových stánkov. 

[singlepic id=42994 w=320 h=540 float=center]

REKLAMA