Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Vila Alexander

Published

on

Reklama
Reklama

V našom nedeľnom seriáli, v ktorom si opätovne pripomíname kultúrne a architektonické pamätihodnosti Piešťan, sa dnes budeme venovať jednej z rekonštruovaných budov na Winterovej ulici – Vile Alexander. Svoje meno nedostala po Alexandrovi Winterovi, ale podľa svojho pôvodného majiteľa, praktického lekára.

IMG_9499Vila Alexander sa nachádza na parcele číslo č. 7880 na ulici Winterova 41/1745. Je situovaná na kraji parku oproti Kolonádovému mostu. Objekt v pamiatkovej zóne bol zapísaný v zozname pamätihodností mesta Piešťany v roku 2009 a je navrhnutý na zápis do ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok SR. Pôvodne bola vila využívaná ako penzión s kumulovanou prevádzkou liečebného a ubytovacieho charakteru s bývaním majiteľa ( praktikujúci lekár – Dr. Alexander). Neskôr slúžila pre potreby nemocnice s poliklinikou, chvíľu tú sídlilo tu riaditeľstvo NsP, potom  transfúzna stanica. V roku 2007-2008 bola rekonštruovaná pre účely zdravotníckych zariadení – ambulancií lekárov a lekárne. Dnes sa tu nachádza medicínske centrum Dr. Alexander a lekáreň.

 

 

Reklama

IMG_9493Solitérna budova je jednoposchodová, podpivničená, s vysokým manzardovým podkrovím. Exteriér  vzbudzuje pozornosť bohatou plasticitou, výberom a opracovaním materiálu. Hmota je tvarovaná veľmi invenčne, pričom jej členenie prechádza od hlbokej loggie do vystupujúcich tvarov ako sú napr. arkiere. Z materiálov prevláda kameň, betón, tehla, omietka, drevo, sklo, kov – bez výnimky všetko v precíznom opracovaní ako dokonale prevedená remeselná práca. Kvalita detailu je po každej stránke vysoká. Vzhľad exteriéru už naznačuje smerovanie od secesie k individualistickej moderne. Realizovaná v roku 1912 podľa projektu architektov H. Böhma a Á. Hegedüsa.

IMG_9481Dvojica budapeštianskych architektov Henrik Böhm a Armin Hegedűsa zanechala v Piešťanoch svoju pečať na mnohých miestach a podľa ich návrhov sa realizovali aj Kúpeľný hotel Thermia Palace, Balneoterapia Irma, hotel Lipa, kúpeľný dom Pro patria, prestavby hotela Zelený strom.

IMG_9490Na zelenej ploche pred Vilou Alexander stojí tiež známe umelecké dielo s názvom Milenci. Súsošie odliate do bronzu je dielom akademického sochára Alexandra Trizuljaka (1921-1990) a do Piešťan sa dostalo v roku 1961.

IMG_9497
IMG_9480

IMG_9488IMG_9482IMG_9485
IMG_9484IMG_9486IMG_9487

IMG_9492

-ad-, Zdroj: www.piestany.sk, www.pic-piestany.sk

Populárne články