Connect with us

Koktail

Otec vynálezcu Rubikovej kocky Ernő Rubik pochádzal z Piešťan, od jeho úmrtia dnes uplynulo dvadsať rokov

Published

on

Reklama

Ernő Rubik st. sa narodil 27. novembra 1910 v Piešťanoch. Bol vynikajúci maďarský letec a produktívny letecký konštruktér. S manželkou, ktorá sa venovala poézii, mal syna, autora Rubikovej kocky Ernőa Rubika ml. 13. februára uplynulo 20 rokov od úmrtia vynálezcovho otca.

R-26SU_Góbé_01

Reklama

Ernő Rubik st. patril do skupiny konštruktérov, ktorí pomáhali pri vytváraní leteckého priemyslu v Maďarsku po druhej svetovej vojne. V 30. rokoch navrhol niekoľko vetroňov pre leteckú asociáciu Műegyetemi Sportrepülő Egyesület, spadajúcu pod Budapeštiansku technickú univerzitu. Jedným z jeho najznámejších vetroňov je model R-26 Góbé.

Po druhej svetovej vojne pokračoval v konštruovaní motorových lietadiel, vďaka čomu sa stal najproduktívnejším leteckým konštruktérom v Maďarsku. Tieto lietadlá vyrábal vo vlastnom podniku Aero-Ever v maďarskom Ostrihome. V roku 1948 bola Rubikova firma znárodnená a premenovaná na Sportárutermelő Vállalat. V roku 1963 získal najvyššie maďarské ocenenie pre vedu – Kossuthovu cenu.

Reklama
IMG_7372

13. júla 1944 sa Ernővi Rubikovi st. v Budapešti narodil syn Ernő Rubik ml. V dospelosti sa stal architektom a sochárom. V roku 1974 vynašiel populárnu Rubikovú kocku. Kocka je zložená z farebných štvorcov, ktoré možno otáčať okolo troch osí. Takto je možné v prípade klasickej verzie 3 x 3 x 3 dosiahnuť 43 252 003 274 489 856 000 možností. V 70. a 80. rokoch sa Kocka vyrábala v miliónových sériách. Dodnes sa predalo viac ako 350 miliónov kusov, čím sa tento mechanický hlavolam stal najpredávanejšou hračkou na svete. Dnes má vynálezca 72 rokov.

Okrem lietania obľuboval Ernő Rubik st. lokalitu Jelenie jamy neďaleko Marhátu. Jeho rodina vlastnila dom na Bratislavskej ceste. Ernő Rubik st. zomrel 13. februára 1997 v Budapešti, kde je pochovaný na najznámejšom maďarskom cintoríne Fiumei úti nemzeti sírkert.

-text: vv, zdroj: Mestská knižnica, Wikipédia; foto: vv, Wikipédiawww.cultura.hu

Populárne články