Connect with us

Koktail

O Noc múzeí bol nečakaný záujem

Published

on

Reklama
Reklama

Stovky ľudí prišli 14. mája na nočnú prehliadku Vojenského historického múzea. Exponáty dostali v umelom osvetlení celkom novú  podobu. Chlapi pri nich spomínali na roky svojej vojenčiny a deti kládli „zasvätené“ otázky.

[singlepic id=13516 w=320 h=240 float=left]Noc múzeí mala jednoznačne v Piešťanoch úspech. Už od popoludnia prichádzali do Vojenského historického múzea skupiny návštevníkov. Fakt, že je vo vnútri plno, naznačovalo už obsadené parkovisko. Vodiči museli pri frekventovanej ceste hľadať alternatívne miesta na státie.

„Už počas prvých hodín prišlo asi dvesto návštevníkov, do polnoci čakáme, že ich počet o dosť presiahne tisícku,“ povedal nám v uniforme oblečený zamestnanec múzea. Skupine pred nami ochotne vysvetlil ako fungoval komunikačný systém v starých vojenských sanitkách, aj to prečo sa v Československu začali vyrábať sovietske tanky.

[singlepic id=13533 w=320 h=240 float=right]Múzeum prezentuje verejnosti na ploche 41 000 m2 vyše 400 exponátov vojenskej techniky používanej v československej armáde po II. svetovej vojne. Nebýva zvykom, aby si mohli návštevníci exponáty vyskúšať. Počas Noci múzeí však pri niektorých stáli mechanici z klubu priateľov múzea a záujemcov pozývali obzrieť si interiér tankov i lietadiel. Najväčšiu pozornosť vzbudila výzbroj bojovej stíhačky a maketa dvojplošníka, v ktorom zahynul Milan Rastislav Štefánik.

Reklama

Osobitú atmosféru mali exponáty vystavené vonku – delostrelecká a ženijná technika, rakety protivzdušnej obrany, helikoptéry i lietadlá sa pod tmavou zamračenou oblohou odrážali v mlákach na letiskovej ploche. Viac uvidíte v našej fotogalérii.

Prečítajte si aj: S technikou v múzeu pomáhajú nadšenci

[nggallery id=731]

Text a foto: mac

REKLAMA

 

Populárne články