Connect with us

Koktail

O byt v Piešťanoch prejaví záujem aj 15 kupujúcich, vyhráva najvyššia ponuka

Published

on

Reklama

Piešťany priťahujú turistov a teda aj investorov, tí v centre skupujú celé budovy a prerábajú ich na byty alebo apartmány za účelom predaja alebo prenájmu. Ako to ovplyvňuje realitný trh? Môže si bežný obyvateľ Piešťan dovoliť kúpiť byt za normálnu cenu? Počet kupujúcich ostáva, ale počet ponúk nehnuteľností na predaj sa rapídne znižuje. Tento trend panuje na celom Slovensku a výnimkou nie je ani kúpeľné mesto Piešťany.

„Za posledného 1 – 1,5 roka sledujeme výrazný pokles ponuky, evidujeme výrazný nedostatok nehnuteľností. To je dôvodom, prečo ceny narástli a často sú pri enormnom záujme i preplácané,“ uviedla maklérka z piešťanskej realitnej kancelárie AB Contact Marcela Bartovicová.

Reklama

V praxi sa bežne stretáva so situáciou, že v priebehu prvého týždňa, čo je nehnuteľnosť v inzercii, sa ozve 10 – 15 kupujúcich. V skutočnosti však môže nehnuteľnosť kúpiť iba jeden. A spravidla je to ten, čo ponúkne najvyššiu cenu a tá je vyššia ako inzerovaná. Najväčší dopyt v Piešťanoch je samozrejme po bytoch.

Ceny bytov začali v Piešťanoch narastať už na konci roka 2015, počas roka 2016 sa mierne vyladili a udržali sa až dodnes. V súčasnosti sa ďalšie navyšovanie cien nedá očakávať, ak by rástli ešte vyššie, bolo by to už pre trh neakceptovateľné. V roku 2015 sa trojizbový byt s rozlohou 64 metrov štvorcových v pôvodnom stave predával za 55 000 eur, rovnaký byt sa v tomto roku predáva za 65 000 – 69 000 eur. Spomínaná realitná kancelária v roku 2014 predávala byt po kompletnej rekonštrukcii za 63 500 eur, cena takmer identického bytu v rokoch 2016 a 2017 stúpla na sumu 75 000 – 79 000 eur. Podľa odborníkov sú za zvyšovaním cien nehnuteľností dostupné hypotekárne úvery.

Reklama

„Dnešné úrokové sadzby dávajú možnosti. Či už predávajúcim využiť kúpyschopnosť alebo kupujúcim získať výhodnejšie mesačné splátky a tak si zabezpečiť svoje bývanie. Veď každý chce bývať radšej vo svojom ako platiť prenájom, ak sa to mesačne prejaví v zaujímavej a výhodnej splátke,“ hovorí o zmýšľaní kupujúcich maklérka.

V Piešťanoch výrazne narástli ceny pozemkov. Je po nich enormný dopyt. Cena bežného pozemku sa pohybuje od 100 do 150 eur/m² v závislosti od polohy, rozlohy, šírky, sietí a podobne. Samozrejme, čím bližšie k centru a väčším možnostiam využitia (aj na komerčné účely), cena rastie. Investori skupujú väčšie budovy a ak je možnosť, rekonštruujú ich na bytové alebo apartmánové domy s cieľom vytvoriť nové bývanie, dopyt však aj naďalej prevyšuje ponuku. Do akého času bude tento stav pretrvávať je ťažké odhadnúť, no pokiaľ výrazne nenarastú úroky hypotekárnych úverov, situácia zrejme bude pretrvávať.

-Zdroj: Združenie realitných kancelárií Slovenska (ZRKS), realitná kancelária AB Contact (Piešťany) – krátené/Foto: archív, AB Contact-

Populárne články