Connect with us

Koktail

Najobľúbenejšia stavebnica očarila Piešťancov

Published

on

Reklama

Tisíce kociek Lega premenených na zoologickú záhradu, hrdinov Hviezdnych vojen a Príbehu hračiek. To všetko zdobí priestory piešťanského Auparku. Rozsiahla výstava Lega sa sem na celý september presťahovala z Bratislavy. Stavebnica, ktorá v roku 2000 získala titul Hračka storočia má aj u nás veľa priaznivcov. Počas prvého dňa obdivovali výstavu desiatky detí, ale jedinečné exponáty ohromili aj starších. Pani, ktorá prišla so svojim vnukom považuje Lego za najlepšiu detskú zábavku: „Rozvíja fantáziu, zručnosť, učí ich byť trpezlivými.“

[singlepic id=3408 w=320 h=240 float=left]Návštevníci obchodného centra sa s postavičkami z filmov a zvieratami fotia, tí najmenší ich dokonca hladkajú, pôsobia totiž skoro ako živé. Niektorí ich skúšajú rozobrať, ale kocky sú zlepené. Tabule s nápisom „Nedotýkať sa!“ si nikto nevšíma, každý by chcel kocky držať v ruke a možno aj diela profesionálnych „skladačov Lega“ trochu vylepšiť.

Reklama

Milovníci tejto stavebnice sa môžu realizovať doma a potom súťažiť o výlet do Legolandu. Stačí do 19. septembra priniesť vlastný výtvor. Témou je architektúra. Treba postaviť svoj dom, školu alebo inú pozoruhodnú stavbu. Môže to byť Kolonádový most, Napoleonské kúpele, ale aj Bratislavský hrad alebo Eifelova veža. Jedinou podmienkou sú rozmery – výtvor by nemal byť väčší než 50x50x100 cm.

[singlepic id=3419 w=320 h=240 float=right]Veľký stavebný ruch je teraz v detskom kútiku. „Ja staviam čarodejnícky dom!“ hovorí dievčatko kamarátke a chce si od nej požičať zopár kociek. Pre tých, čo sa už s Legom hrať zabudli, sú pripravené konzoly, samozrejme s počítačovými „Lego hrami“.

Reklama

Podľa PR manažérky Auparku Márie Juritkovej boli všetky piešťanské exponáty vyrobené v  českom Kladne. „Ich presná výroba je určitým spôsobom utajovaná. Je to však kombinácia ručného spracovania a technológie s konštrukciami, ktorú vlastní spoločnosť Lego.“ O súťaži, ktorá prebehla aj v Bratislave hovorí: „Vystavených bolo viac než 80 modelov a zúčastnili sa takmer všetky vekové kategórie, najviac deti, ale aj dospelí.“

Kocka Lega, tak ako ju dnes poznáme bola navrhnutá v roku 1958, ale trvalo ešte päť rokov, kým výrobca našiel správny materiál. Odvtedy vzniklo obrovské množstvo jej variácií, ale všetky do seba zapadajú. Vďaka svojej všestrannosti poslúžilo Lego aj zakladateľom Googlu pri výrobe ich prvého hardwaru a postupne sa stalo popkultúrnym fenoménom. Objavilo sa v Simpsonovcoch, treťom pokračovaní Toy Story a Michel Gondry pomocou neho vytvoril celý videoklip pre skupinu The White Stripes.

Autor: Martin Palkovič    Foto: Martin Palkovič

[nggallery id=122]

Populárne články