Úvod Koktail Najkratší deň roka nastal dnes, svetla začne pribúdať

Najkratší deň roka nastal dnes, svetla začne pribúdať

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Hoci podľa počasia to tak úplne nevyzerá, dnes nadránom počas zimného slnovratu jeseň ukončila svoju vládu. Hoci za prvý deň zimy sa spravidla považuje 21 Breathe download. december, najchladnejšie ročné obdobie začína až po zimnom slnovrate. Týmto termínom označujeme jav, keď je na severnej pologuli najkratší deň v roku (čím severnejšie tým kratší čas slnečného svitu), na južnej pologuli najdlhší deň (čím južnejšie tým dlhší čas slnečného svitu) a za severnou polárnou kružnicou prichádza polárna noc sand. V tomto roku podľa astronómov nastal zimný slnovrat dnes – 22. decembra o 5,49 ráno.

Slnovrat je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka League of Legends. V deň a hodinu slnovratu Slnko vrhá minimálny tieň na obratník Kozorožca. Zimný slnovrat sa v minulosti spájal s rôznymi rituálmi a bol označovaný aj ako Kračún Almind free download. Neskôr sa toto slovo stalo aj synonymom pre Vianoce.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Zimný slnovrat bol teda oslavou slnka a boha s ním spojeného. K rituálom spojeným so solárnym aspektom zimného slnovratu patrilo pálenie ohňov (veľkých alebo aspoň sviečok), ktoré horeli a bdelo sa pri nich až do svitania 신과함께 인과 연 다운로드. V Rusku sa posielalo z kopca horiace koleso. U južných Slovanov sa do ohňa vkladalo zvláštne poleno, zvané badnik, ktorého zvyšky sa považovali za posvätné (obdoba existuje u Germánov a Litovcov, z čoho vyplýva, že ide o veľmi starý zvyk) 캔디팡 다운로드. Cez oheň sa aj skákalo ako forma očisty a podobne.

Ďalším aspektom tohto sviatku je fakt, že počas zimného slnovratu sa hranica medzi našim svetom a svetom mŕtvych považovala za otvorenú (dobré aj zlé duše mŕtvych sa teda v tomto čase voľne pohybujú po svete) Download all marvels. Z toho vyplývalo po prvé, že si Slovania v tomto období roka uctievali predkov. Toto uctenie malo veľa podôb, napríklad Slovania zvykli pri štedrovečernej večeri prestierať aj skonaným členom rodiny martial arts drama. Po druhé sa Slovania v tomto období roka museli chrániť pred zlými duchmi, vlkolakmi, vílami, čertmi a podobne, a to napr. nosením masiek, používaním cesnaku alebo veselými oslavami 윈도우 10 자바 다운로드. Počas 12 dní medzi dňom Božieho narodenia a 6. januárom prebiehalo aj koledovanie (názov je odvodený od názvu sviatku koľada/koleda), teda obradné obchôdzky 화웨이 다운로드.

_MG_3271wPre všetkých, ktorým najmä počas posledného obdobia chýbalo svetlo a k dobrej pohode neprispieval ani nedostatok slnečných lúčov, každopádne zimný slnovrat predstavuje pozitívnu správu. Od zajtra sa totiž už začnú noci skracovať a dni predlžovať.  A možno vykukne aj slnko (tak ako pred chvíľou), pretože podľa predpovedí by malo byť dnes polooblačno a na Štedrý deň tiež. Hoci od dnes teda oficiálne vládne Pani Zima, snehovú nádielku (ako na fotografii kolegu Tomáša) od nej na Vianoce Piešťany zrejme nedostanú.

-red- Zdroj: wikipedia.org, foto: T. Hudcovič

REKLAMA