Connect with us

Koktail

Na floristickej súťaži v Bratislave úspešná žiačka i pedagóg

Published

on

Reklama
Reklama

V dňoch od 3. do 6. mája sa v Bratislave uskutočnil 39. ročník medzinárodného veľtrhu kvetín a záhradníctva s názvom Flóra Bratislava 2018. 3. mája sa v rámci veľtrhu konala floristická súťaž Flora Cup, na ktorej bol zastúpený aj piešťanský región.

Janka Kabátová počas súťaže

Žiačka Strednej odbornej školy Rakovice Janka Kabátová získala celkové 3. miesto. Majster odborného výcviku Ing. Patrik Komár sa stal víťazom v kategórii profesionálov.

Expozícia SOŠ Rakovice

Niekoľko týždňov pred súťažou v aranžovaní kvetov Flora Cup sa v Strednej odbornej škole Rakovice začali pripravovať šikovní žiaci – aranžéri a ich učitelia. Na začiatku tvorivého procesu je inšpirácia, ktorú je potrebné pretaviť do reálneho aranžmánu. Každý súťažiaci sa snaží dôsledným tréningom dosiahnuť dokonalosť a zaujať porotcov nielen výsledným stvárnením témy, ale aj technikou spracovania.

Výstavný priestor SOŠ Rakovice

Základom úspechu je netradičný, originálny nápad. Veľakrát zaujme jednoduchý a finančne nenáročný efekt. Moderný je nielen minimalizmus, zaujať môže aj odvážna „prepchanosť“.

Reklama

Sústredená práca Dominiky Oboňovej

Tohtoročnými súťažnými úlohami bolo vytvoriť kyticu zo sezónnych kvetov, závesnú dekoráciu a tzv. zosadzovanú nádobu. Všetky aranžmány mali byť použiteľné ako dekorácia moderného kvetinového výkladu predajne, teda v jednotnom štýle.

Súťažiaci počas Flora Cup 2018

Žiaci SOŠ Rakovice každoročne dosahujú výborné výsledky, čo je v nemalej miere aj zásluhou pedagógov – majstrov odborného výcviku. Tohto ročníku súťaže Flora Cup sa zúčastnili tri žiačky SOŠ Rakovice: prváčka Dominika Oboňová, tretiačka Janka Kabátová a žiačka nadstavbového štúdia Terézia Heltková.

 

Terézia Heltková a Dominika Oboňová počas súťaže

Celkové 3. miesto v kategórii florista-junior získala Janka Kabátová, pričom vo dvoch súťažných témach dosiahla najvyšší počet bodov.

Ing. Patrik Komár pri tvorení

Svoje odborné zručnosti si zmeral aj pedagóg Ing. Patrik Komár, ktorý obsadil 1. miesto a stal sa absolútnym víťazom súťaže v kategórii florista–senior. Takéto výsledky sú motiváciou aj pre ostatných študentov a zároveň sú zárukou vysokej kvality odbornej prípravy žiakov.

Súťažné práce Janky Kabátovej, ktorá získala 3. miesto

Pozornosť návštevníkov pri prehliadke výstavy pútala aj expozícia SOŠ Rakovice, ktorá sa niesla v duchu súčasných trendov. Pri aranžovaní sa uprednostňujú prírodné materiály z rastlín, ktoré si dokážeme vypestovať, dekoratívne pôsobia trávy, konáre, mach, trvalky, letničky na rez. Exotické rastliny vo výzdobe ustupujú. Výsledný efekt pôsobí ľahko, vzdušne, prirodzene.

Víťazné práce Ing. Patrika Komára

Jar je pre floristov obdobím usilovnej práce, keďže majú pri tvorbe k dispozícii mnoho živého materiálu a môžu naplno použiť svoju fantáziu. Ani žiaci SOŠ Rakovice nezaháľajú a pripravili množstvo aranžmánov, ktoré mohli obdivovať a tiež si zakúpiť návštevníci kvetinového rínku v Trnave na Trojičnom námestí v piatok 11. mája počas podujatia Májový kvet.

Stánok SOŠ Rakovice na podujatí Májový kvet v Trnave

-Ing. Zuzana Bučková, red-

Populárne články