Connect with us

Koktail

Manželia z Piešťan oslávia v sobotu Platinovú svadbu – 70. výročie sobáša

Published

on

Reklama
Reklama

Hoci oficiálne budú spolu Elena a Ondrej Pisarčíkovci presne 70 rokov až 28. februára, Platinovú svadbu oslávia o deň skôr – v sobotu. Najskôr si v Kaplnke Božského srdca Ježišovho pri Kolonádovom moste v Piešťanoch na omši o pol tretej zaspomínajú na „áno“, ktoré si povedali v roku 1946, a potom si dlhoročné manželské spolužitie pripomenú so svojimi deťmi, vnúčatami a pranúčatami na rodinnej oslave.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oslavy posunuli o deň skôr práve kvôli rodine, ktorá je naozaj rozvetvená a podľa ich dcéry Zuzky aj súdržná. Okrem štyroch detí majú manželia z Piešťan sedem vnúčat a osem pravnúčat a na oslave očakávajú okolo 50 hostí.

„Naši rodičia Elena a Ondrej Pisarčíkovci majú goralské korene. Otecko sa narodil na Zamagurí – v Spišských Hanušovciach.  Mimochodom, na rodný dom sa bol pozrieť ako 92-ročný na jeseň 2015,“ hovorí s láskou o svojich rodičoch dcéra Zuzana. Detstvo a mladosť prežil Ondrej Pisarčík dosť ťažké.

Reklama

 

Keď mal šesť týždňov, jeho otec odišiel za prácou za „veľkú mláku“, tak ak ako mnohí muži v čase hospodárskej krízy. “Otecko, jeho starší brat Jozef a ich mamička sa presťahovali do Spišskej Belej. Tam v roľnícko-krčmárskej rodine Čarnogurských žila mamička, ktorá bola najmladšia zo šiestich detí. Naši spolu začali chodiť počas druhej svetovej vojny. Určite to boli ťažké časy, ale láske zabrániť nedokázali,“ spomína na začiatky ich vzťahu, ktorý spečatili sobášom vo štvrtok 28. februára 1946. Na svoj svadobný deň si stále pamätajú – začal sa vraj o desiatej sobášnou svätou omšou v rímskokatolíckom kostole v Spišskej Belej a pokračoval svadobnou hostinou do druhého dňa. „Asi 70 svadobčanov sa zabávalo až do ôsmej rána,“ dopĺňa informáciu od rodičov Zuzka.

oznamko(1)Elene a Ondrejovi sa počas dlhoročného manželstva narodilo päť detí, jedna dcérka však ako 7- mesačná zomrela. Dvaja starší synovia Igor (1946) a Miro (1949) žijú v Piešťanoch, Juro (1952) a  Zuzka (1959)  ostali pod Tatrami v Poprade. „Naši majú sedem vnúčat – Ondríka, Jurka, Marcela, Zuzku, Petru, Petra a Luciu,“ vymenúva ich dcéra. Pravnúčat je dokonca ešte o jedno viacej: Miško, Jakubko, Emily, Doroty, Sárinka, Filipko, Jonatánko a Zarinka. „V čase oslavy platinovej svadby sa mamička a otecko tešili, že má pribudnúť ďalšie pravnúčatko – bábätko čaká ich vnuk Peter a manželka Zlatka,“ dopĺňa Zuzana výpočet členov rodiny.

Podľa nej bola práve rodina pre čiperných oslávencov vždy to najdôležitejšie: „Deťom sa venovali, ako sa len dalo. Výlety do prírody, lyžovačky, zbieranie húb, leto na piešťanskej Eve, kde žila mamičkina sestra a ku ktorej sme chodievali počas prázdnin. Rodina žila veľmi spoločensky. Naši rodičia organizovali stretnutia, oslavy, maškarné plesy, žolíkovi partie, pikniky, „gulášpartie“.“

Živo bolo aj v piešťanskom „novom“  dome mamičky a otecka, v ktorom žijú od roku 1980. „Dvere na Vysokej sú otvorené pre všetkých. Rodina sa stretáva tak často, ako sa len dá. V dome našich rodičov bolo a je stále rušno. Koľko rodinných osláv a stretnutí bolo u našich, to už nikto nespočíta. Pripomínajú ich fotografie i spomienky,“ dodáva najmladšia z ich štyroch detí. Manželia Pisarčíkovci, napriek vysokému veku, stále bývajú samostatne. „Mamička varí, žehlí, stará sa o domácnosť, aj teraz pečie na oslavu, už má tuším 14 druhov zákuskov,“ prezrádza dcéra Zuzana a dodáva, že rodičom na oslavu chystajú aj prekvapenie. A aký je podľa nej recept platinových manželov na spokojné spolužitie? Okrem lásky treba úctu, toleranciu, schopnosť odpúšťať…

kyticaKu gratulantom sa zatiaľ aspoň virtuálnou kytičkou pripája aj celá naša redakcia a manželom Pisarčíkovcom želáme ešte veľa šťastných spoločných rokov v zdraví a láske!

-red/Z. Suchá, foto: archív rodiny Pisarčíkovej

Populárne články