Connect with us

Koktail

Lipa z trnavského kraja ašpiruje na titul Európsky strom roka

Published

on

Reklama
Reklama

Lipa z trnavského kraja ašpiruje na titul Európsky strom roka 2019. Momentálne je strom z obce Kopčany v skalickom okrese, na piatom mieste z pätnástich finalistov. Strážkyňa veľkomoravských tajomstiev má 235 rokov a ochraňuje jednu z najstarších stavieb veľkomoravského obdobia na Slovensku.

Lipa veľkolistá stojí na okraji obce Kopčany, na tichej lúke vedľa starého kostola. Navzájom sa chránia a odolávajú nástrahám počasia už viac než dvesto rokov. Kostolík z 9. – 10. storočia je jedna z najstarších stavieb veľkomoravského obdobia na Slovensku. Tvoria pre Slovensko typickú sakrálnu dvojicu – Lipa svojimi koreňmi chráni zabudnuté príbehy predkov z dôb Veľkomoravskej ríše a dotvára neopísateľnú atmosféru tohto archeologicky a kultúrne významného miesta.

Hlasovať za lipu z trnavského kraja môžete aj vy. Hľadá sa strom s najsilnejším príbehom. Hlasovanie prebieha online od 1. do 28. februára 2019. Pri hlasovaní je potrebné označiť dvoch kandidátov a následne kliknúť na tlačítko Hlasujte. Potrebné je taktiež zadať emailovú adresu pre overenie hlasujúceho. Z jednej adresy možno hlasovať len raz. V poslednom týždni (od 22. do 28. februára) je hlasovanie tajné a na webových stránkach sa už neobjavia priebežné počty hlasov.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov a ocenenie víťaza sa uskutoční 19. marca 2019 v Bruseli.

Reklama

-red- Zdroj: www.treeoftheyear.org Foto: Martin Babarík

Populárne články