Connect with us

Koktail

Krčma v Považanoch sa zmenila na riadiace stredisko stratosferického letu

Published

on

Reklama

Denník SME oslávil 20. výročie založenia letom do stratosféry. Meteorologický balón s nákladom kamier a fotoaparátov odštartoval 15. januára z obce Považany, neďaleko Piešťan.

SME v stratosfére FOTO – STSPROJECT.NET

„Riadiace centrum v Považanoch vyzerá ako malá NASA v krčme. Na troch LCD televízoroch je online poloha lietadiel a poloha balóna,“ opísal situáciu redaktor SME Miroslav Kern o 7.17 h. Letová prevádzka povolila štart balóna o 8.00 h.

Reklama

REKLAMA

Reklama

Predchádzala mu svedomitá príprava, počas ktorej konštruktéri z tímu STSproject.net pripravovali špeciálny náklad STS-2. Do výšky 34 km ho mal vyniesť meteorologický balón naplnený héliom. Okrem iného overovali, či dokážu kamery a fotoaparáty na palube prenášať zábery naživo do riadiaceho strediska. Najdôležitejšia však bola funkčnosť trackerov. Tie zabezpečujú, aby bol náklad po návrte na zem nájdený. Okrem prístrojov a denníka SME boli na palube aj halušky.

Necelú hodinu po úspešnom štarte dosiahol balón stratosféru. Deti z miestnej základnej školy sledovali jeho let na obrazovkách v riadiacom stredisku. Krátko pred 10.00 h balón vo výške 38 km praskol. O 11.22 našli modul na základe signálu z trackera v moravskej obci Huslenky.

Text: red Foto: STSPROJECT.NET Video: sme.sk

Populárne články