Koktail
Keď sa blýska, on spúšť stíska
Pred časom sme našim čitateľom predstavili mladého fotografa Martina Heska a jeho zbierku fotografií bleskov. Blesky však učarovali aj jeho kamarátovi dvadsaťdvaročnému študentovi geodézie Matúšovi Lošonskému z Hlohovca, bolo to zhruba pred šiestimi rokmi, keď ako vraví objavil čaro manuálneho režimu.
[singlepic id=32564 w=320 h=240 float=left]Podľa Matúša Lošonskeho sa blesky najlepšie fotia na miestach, ktoré človek pozná. „Pre mňa nie je dôležité aký silný záblesk zachytím, ale ako mi sadne kompozične do prostredia. Teda neoplatí sa mi rýchlo fotiť len tak hocikde. Chce to prípravu, ktorá spočíva v pár základných veciach. Pozrieť si odkiaľ blesky prichádzajú, určiť to najsprávnejšie miesto odkiaľ budem fotografovať, prípadne kde najmenej zmoknem,“ hovorí s úsmevom fotograf, pre ktorého je fotografia zatiaľ len hobby, a tak nemá čas loviť búrky na iných miestach ako v blízkom okolí.
[singlepic id=32567 w=320 h=240 float=right]Čo by odporučil Matúš záujemcom o takéto fotenie? Aká výbava je potrebná? „Aj menej zdatný fotograf veľmi rýchlo vyhľadá na internete kopec návodov ako na to… A každému vyhovuje niečo iné. Rovnako môžem z praxe povedať, že každej búrke treba trošku špecifický prístup (rôzne expozičné časy, clony, ohniskové vzdialenosti, ISO z pravidla čo najnižšie). Výbava? Odporúčam jednoznačne fotoaparát s manuálnym režimom (pre vlastné nadstavenia), väčším senzorom (pri dlhších expozíciách vzniká nepekný šum pri malých senzoroch), širším ohniskom ( najlepšie je ale nejaký širokoúhly zoom), statív (čo najpevnejší), a ďalej ako doplnkový a niekedy nápomocný môže byť ND (stmavovací) filter, alebo ako napríklad ja, používam polarizačný filter (ak chcem predĺžiť časy a fotografovať blesky i pri západe, či východe slnka)“, vysvetľuje M. Lošonský a dodáva, že vhodná je aj káblová spúšť.
REKLAMA
[singlepic id=32561 w=320 h=240 float=left]Svoj koníček považuje za nebezpečný, hlavne preto, lebo sa fotografi bleskov zahrávajú s neskrotiteľným živlom. Statívy a dáždniky sú ako antény. „Blesk nemusí udrieť priamo do vás, aby poranil. Preto treba dodržiavať základné zásady, ktorých je na internete dosť. Autá ako faradayove klietky – v nich ste ako tak v bezpečí, pozor pri stromoch a stožiaroch, sledovať búrku online – smer rýchlosť vzhľadom na našu polohu a jednoznačne by som sa vyhýbal prázdnym poliam a otvoreným priestranstvám bez vyšších prvkov,“ odporúča M. Lošonský.
[nggallery id=1792]
Autor: mt Foto: Matúš Lošonský
-
Aktuality4 týždne ago
Pri Topoľčanoch pozorovali bosorku
-
Aktuality1 deň ago
Váh má v Piešťanoch zvýšené prietoky. V Hlohovci dnes dosiahla hladina tri metre
-
Aktuality4 týždne ago
Incidenty a situáciu pred obchodným centrom chcú podľa primátora vyriešiť „bližšie nešpecifikovateľnými opatreniami“
-
Aktuality2 dni ago
V piešťanských kúpeľoch zatopilo kotolňu. Príčina bola iná, ako by ste čakali!