Connect with us

Koktail

Kaktusári ukázali aj svokrinu stoličku

Published

on

Reklama

Prvý júnový víkend sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Piešťanoch uskutočnila výstava, kde predstavovalo svoje kaktusy a sukulenty trinásť členov piešťanského Klub kaktusárov a pestovateľov sukulentov. Jej súčasťou bola prezentácia unikátnych veľkoplošných fotografií kaktusov prevažne z Mexika, ktorých autorom je Jaroslav Šnicer.

[singlepic id=14812 w=320 h=240 float=left]Najstarším kaktusom na výstave bol päťdesiatročný Ferocactus glaucescens. „Ferocactusy majú pekné veľké zahnuté tŕne, patria k najdekoratívnejším. Zaujímavými exponátmi sú tiež astrofytá, ktoré v prírode rastú len v Mexiku,“ vyvetľuje predsedníčka klubu Jana Michálková. Upozornila tiež na opunciu, ktorej mladé tŕne majú peknú červenú farbu. Dekoratívnymi rastlinami, ktoré sa dajú pestovať aj v bytových podmienkach sú adéniá a pachypódia. Počas výstavy práve kvitli. „Adénia sa používajú ako dekorácia budhistických chrámov v Thajsku. Pachypódia sú madagaskarským endemitom. Pachypódium a adénium rozlíšite jednoducho. Prvé majú ostne, druhé sú hladké,“ približuje J. Michálková. Na výstave bol možné zhiadnuť aj Echinocactus grusonii, ktorému sa u nás hovorí svokrina stolička.

Reklama

[singlepic id=14819 w=320 h=240 float=left]Vystavené veľkoformátové fotografie Jaroslava Šnicera vznikli počas jeho 25 expedícií do Mexika, zopár zachytáva kaktusy v zbierkach v Čechách a na Slovensku. J. Šnicerovi a jeho lolegom sa podaril pri jednej z expedícií unikátny objav, dovtedy neznámeho druhu kaktusu. Pomenovali ho Lophophora Alberto VojtechII. S nadšeným kaktusárom sme sa porozprávali dlhšie a prinesieme vám v dohľadnom čase rozhovor, kde sa dozviete aj o tom ako kaktusy putujú do trenírok :-).

[nggallery id=810]

Reklama

Autor: db Foto: T. Hudcovič

 

Populárne články