Úvod Koktail Jabloň z Bošáce bojuje o titul Európsky strom roka

Jabloň z Bošáce bojuje o titul Európsky strom roka

REKLAMA
OLANO Volby 2020

Jabloň domáca z Bošáce v okrese Nové Mesto nad Váhom sa vlani stala slovenským stromom roka. Aktuálne 120 ročný strom súperí s dvanástimi ďalšími stromami o titul Európsky strom roka 2018. Hlasovaním k tomu môžete prispieť aj vy.

Prastará jabloň je pamiatkou na dávnych ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, vzácnu a dnes takmer zabudnutú regionálnu odrodu.

REKLAMA
Participativny rozpocet 1

Strom je dnes krásnym torzom, ale napriek poškodeniu má udivujúcu vnútornú vitalitu, na jar vždy bohato kvitne, na jeseň poskytuje nevšedne bohatú úrodu jabĺk, ktoré pri dobrom uskladnení vydržia až do ďalšieho leta. Keď usadnete do jej tieňa, môžete sa od nej učiť, ako sa nevzdávať a čeliť životným príkoriam.

Nezlomný strom súperí v tomto roku s belgickou Lipou starého štátu, Sekvojami z Jučbunaru (Bulharsko), Masívnym platanom – symbolom Trstena (Chorvátsko), Orechom čiernym z Kvasíc (Česko), Zengővárkonyho pozostalým – sladký gaštan (Maďarsko), Smrekom čarodejnice (Litva), Topoľom Helena (Poľsko), Spievajúcim dubom (Portugalsko), Dubom z Cajvany (Rumunsko), Dubom Staršina z lesa Belgorod (Rusko), Dubom Gilwell (Spojené kráľovstvo) a Starobylými brestmi Cabeza Buey (Španielsko).

Online hlasovanie, v ktorom je momentálne strom zo Slovenska s viac ako 7000 hlasmi na siedmom mieste, trvá do 28. februára. Vyhlásenie výsledkov sa uskutoční 21. marca v Bruseli.

-th- Zdroj a foto: www.treeoftheyear.org

 

REKLAMA