Connect with us

Koktail

Historickú sýpku v študentskom projekte prerobili na obchodík, múzeum aj kino

Published

on

Reklama
Reklama

Dni otvorených dverí, spojené s oslavou 70. výročia založenia Strednej odbornej školy v Rakoviciach, sa začali vo štvrtok 22. októbra a pokračovať budú i v piatok a sobotu. Okrem ukážok jednotlivých odborov školy či tvorby aranžérov, ktorí slávnostne vyzdobili celú školu, ale najmä školskú jedáleň si návštevníci môžu pozrieť aj prerobenú sýpku. Starú budovu, kde sa kedysi skladovalo obilie, upravili študenti spolu s učiteľmi svojpomocne v „retro“ štýle. Okrem rôznych predmetov používaných v minulosti v našich domácnostiach, sa tu nachádza napríklad ukážka obchodíku, aké fungovali do päťdesiatych rokov minulého, nealko bar, malé múzeum techniky či kino. S týmto nápadom žiaci dokonca vyhrali súťaž enviromentálnych projektov ProEnviro 2013/2014.

IMG_7975Sýpkou, ktorá má už okolo dvesto rokov a kedysi slúžila na uskladnenie obilovín rodiny baróna Medňanského, nás previedol učiteľ ekonomických odborných predmetov Vladislav Bednárik. Obilie ako pšenica, raž alebo jačmeň sa tu podľa neho uskladňovali až do približne dvadsiatych rokov minulého storočia. Potom sa využívala len na odkladanie nepotrebných vecí, až kým sa škola nerozhodla, že jej priestory poslúžia na oživenie histórie. Študenti, rodičia aj učitelia tak doma „prekutrali“ povaly a vybavili sýpku originálnym nábytkom a ďalším zariadením.

Na prízemí vytvorili napríklad ukážku družstevnej predajne Nupod, ktoré vznikali okolo roku 1880 a pretrvali až do roku 1950, kedy ich prevzala Jednota. Na ľavej strane vytvorili malý „nealko drink bar“ v retro štýle s barovým pultom zo starej komody. Na prvom poschodí zasa nájdu návštevníci ukážku vecí, ktoré sa kedysi používali v domácnostiach od mlynčekov na kávu až po regionálne kroje, obrusy, modranskú keramiku ale aj nábytok.  Z priestorov povaly sa stalo kino, kde študentom premietajú najmä tématické dokumentárne filmy. Ďalšia časť skládky slúži ako malé múzeum historickej techniky, kde vystavujú nielen rôzne poľnohospodárske stroje ale aj staré rádiá, hasičskú techniku ba dokonca i mobily.

IMG_7996

Reklama

Ako uviedla Zuzana Bučková, učiteľka odborných predmetov, rakovická SOŠ-ka bola založená v roku 1945 ako škola s celoslovenskou pôsobnosťou. „Do prvého ročníka vedy nastúpilo 32 žiakov. V priebehu času sa menil názov aj zameranie školy.“ Spomenula aj úspechy, ktoré dosiahli ich študenti  posledných desiatich rokov, ako napríklad I. mesto v súťaži Flóra Bratislava v roku 2010, či reprezentácia Slovenska na medzinárodnej súťaži v Francúzsku v roku 2012.

IMG_7962Záujemcov o prehliadku Strednej odbornej školy v Rakoviciach budú počas nasledujúcich dní erudovane sprevádzať sami žiaci, ktorí študujú manažment regionálneho cestovného ruchu. Ako ďalej uviedla Z. Bučková, vzhľadom k blížiacim sa „dušičkám“ pre návštevníkov pripravili mladí aranžéri aj ukážky smútočnej väzby. Ak teda máte chuť a čas, budete v piatok a v sobotu v areáli rakovickej SOŠ vítaní – čakajú na Vás okrem zážitkov napríklad aj domáce palacinky a bylinkový čaj…

-ad-

Populárne články