Connect with us

Koktail

Exponáty vojenského múzea zaujali na Tankových dňoch

Published

on

Reklama

Zaujímavá akcia pod názvom Tankové dni Laugarício sa konala v katastri obce Trenčianske Stankovce od 19. do 23. júna. Podujatie organizoval Klub vojenskej histórie Laugarício v spolupráci s ministerstvom obrany, Ozbrojenými silami SR a Vojenským historickým ústavom Bratislava. Vojenské historické múzeum sa prezentovalo na tejto akcii svojimi dvomi funkčnými exponátmi, a to stredným tankom T-72M licenčnej československej výroby a 122 mm ťahanou húfnicou D-30. Pôvodne sa mal na akcii predviesť aj plávajúci transportér PTS-10, no ten sa nepodarilo včas prepraviť pre neočakávané technické problémy a tak nakoniec ostal v Piešťanoch.

[singlepic id=44643 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Vojenský historický ústav a Vojenské historické múzeum reprezentovali jeho odborní zamestnanci a členovia Klubu priateľov VHM Piešťany, ktorí spomínané exponáty v spolupráci s organizátormi Tankových dní pripravovali a predvádzali. Organizátori prispeli na ošetrovanie techniky materiálnou pomocou, keď venovali pohonné hmoty a prevádzkové kvapaliny. Členovia klubu zabezpečili technické ošetrenie techniky, venovali značný čas a aj vlastné prostriedky jej príprave po technickej stránke, kontrole a uvedeniu do funkčného stavu tak, aby exponáty mohli vykonať na akcii dynamické ukážky pre verejnosť.

Reklama

REKLAMA

bike-centrum

Húfnica z múzea otvorila podujatie slávnostným výstrelom, ktorý zadunel areálom presne hodinu pred poludním. Neskôr sa predviedol aj múzejný tank, ktorý sa zapojil medzi ostatnú techniku pri predvádzaní v úvodnom defilé. Naši klubáci sa potom predviedli doslova kanonádou v popoludňajších hodinách v rámci dynamickej ukážky, kde sa vo vymyslenom scenári streli proti sebe ČSĽA a Bundeswehr. Výborne vyšlo aj počasie. Bolo nádherne teplo a slnečno. Do Piešťan sa s múzejnou technikou vrátili v nedeľu 23. júna. Prepravu zabezpečovali príslušníci Multifunkčného práporu v Hlohovci.

[nggallery id=2374]

Text: Drahomír Hornáček Foto: Jana Cíbiková

Populárne články