Connect with us

Koktail

Dokumentarista zháňa historické fotografie či zábery. Nevlastníte materiály z Ceny Slovenska prípadne osláv 1. mája?

Published

on

Reklama
Reklama

Michal Havrila, ktorý sa rozhodol natočiť dokument o miestnych automobilových dizajnéroch s názvom “Slovenské autá, o ktorých ste nevedeli”, sa snaží pre svoj film získať archívne materiály. Vo filme sa snaží zdokumentovať šikovnosť Petra Chudého, Andreja Chotváča a Františka Nemca, ktorí dokázali doslova na kolene vytvoriť jedinečné vozidlá ako Giom, Giom 2 alebo Spider. Ak náhodou vlastníte historické fotografie prípadne filmové zábery z Ceny Slovenska alebo osláv 1. mája z 80-tych rokov určite ho kontaktujte prostredníctvom mailu na adrese film@slovak-motorsport.net. 

“Trošku ma mrzí, že v Piešťanoch nie je múzeum, ulica, socha alebo aspoň pamätná tabuľa, ktorá by obyvateľom pripomínala Cenu Slovenska. Závodilo tu kopu majstrov sveta, návštevnosť divákov bola obrovská a možno práve to motivovalo skupinu nadšencov, aby stvorili jedinečné autá Giom a Spider. To, na čo potrebovali značky ako Ferrari, Lotus či McLaren celé tímy konštruktérov dokázali nadšenci Andrej Chotváč, Peter Chudý a František Nemec vytvoriť v provizórnych podmienkach, len vďaka svojmu talentu a túžbe. Navyše za socializmu sa veci nedali len tak kúpiť, a tak väčšinu vecí až po najmenšie detaily museli sami vymyslieť a vyrobiť. O ich autách sa dokonca písalo v zahraničí, ale namiesto toho, aby si vyslúžili podporu, stali sa terčom vtedajšieho režimu,” povedal nám o filme ešte v novembri jeho autor Michal Havrila.

spider

Reklama

Michal Havrila je prevádzkovateľ webovej stránky o Slovenskom motorizme a o téme, ktorá ho zaujímala mohol napísať článok podložený fotografiami. Rozhodol sa však, že svoj nápad spracuje atraktívnejším dokumentárnym spôsobom. Najťažšia podľa jeho slov je práca režiséra, ale najmä preniesť do filmu svoje predstavy a nápady, ktoré sa v nízkorozpočtových podmienkach dajú naplniť len veľmi ťažko. Dĺžka hotového filmu sa bude pohybovať v rozmedzí 30 až 60 minút.

DSC09876

-lt/Foto: Michal Havrila, Andrej Chotváč-

Populárne články