REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Turisti, ktorí sa v uplynulých dňoch vybrali na Bezovec, mohli obdivovať lúky obsypané nádhernými fialovými kvetmi. Zakvitla totiž Jesienka obyčajná alebo Colchicum autumnale, ktorá svoje kvety predvádza svetu práve v mesiacoch august až október f 35 다운로드. Rastlina je napriek svojej kráse veľmi jedovatá, nakoľko nadzemná časť a najmä podzemné hľuzy obsahujú jeden z najprudších jedov, známy pod názvom kolchicín wbfs 다운로드. Rastlina je nebezpečná tak pre pasúci sa dobytok ako aj pre ľudí, pričom príznaky otravy sa objavia až po niekoľkých hodinách, prejavujú sa tráviacimi ťažkosťami a poruchou obehového systému a môžu spôsobiť smrť Emergency mp3 download. Používaná tiež býva v medicíne vďaka svojim liečivým účinkom a pre krásne kvety v nej našli obľubu aj mnohí záhradkári.

Jasienky majú asi päťcentimetové kvety, ktoré vyrastajú po jednom až šiestich z jednej hľuzy, kvitnú zvyčajne v mesiacoch august, september a október 간단한 게임 다운로드. Listy tejto rastliny vyrastajú už na jar ďalšieho roku a po nich sa objavia stonky s tobolkou a semenami, vďaka ktorým sa rastlina rozrastá do okolia a doslova obsypáva lúky Download the 10-year financial statement. Pri pestovaní v záhradke sa hodia v kombinácii s georgínami, chryzantémami a astrovkami. Pri pestovaní a manipulácii je potrebné nezabúdať na ich jedovaté účinky a dbať na to, aby s nimi neprišli do kontaktu deti 반헬싱 다운로드. Úmrtnosť pri otrave totiž býva až 90 percentná.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Liečivé účinky majú práve jedovaté hľuzy a semená. Hľuzy je po vykopaní potrebné dôkladne očistiť, nakrájať na kolieska a usušiť ich web-Korean drafter. Semená sa zbierajú v lete keď sa objavia tobolky a po vysušení sa vytrasú. Jedovatý výťažok kolchicín sa používa pri liečbe dny, spolu demekolcínom sa zase používa pri niektorých prípadoch leukémie Tomcat mass file. Jedným z účinkov kolchicínu je aj delenie buniek, vďaka čomu sa používa v poľnohospodárstve pri šľachtení rastlín.

-lt/Zdroj: herbar.org, biospotrebitel, pluska.sk/Foto: th-

REKLAMA