Connect with us

Koktail

Bez cestovného poistenia ani na krok

Published

on

Reklama

Chystáte sa na dovolenku? Nezabudnite na cestovné poistenie. Taktiež nezabudnite, že nie vždy najlacnejšie je najlepšie. Veľa ľudí si myslí, že im stačí Európsky preukaz zdravotného poistenia, no podľa odborníkov sú na omyle.

30253554cbe21c7e35c8da0b0e621b4d_0sumJNa základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia, ktorý bezplatne vydáva zdravotná poisťovňa, máte nárok na lekársky nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v krajinách EÚ, ale aj Nórska, Lichtenštajnska, Islandu a Švajčiarska za rovnakých podmienok, teda v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií, ako domáci poistenci. „Problémom však je, že vo väčšine krajín EÚ sa za starostlivosť pripláca. Napríklad vo Francúzsku je to 30 % z ceny výkonu, v Grécku 25 % z ceny liekov, prípadne pacient musí hradiť lieky v plnej výške. Tieto náklady zdravotná poisťovňa nepreplatí, aj keď máte Európsky preukaz zdravotného poistenia,“ vysvetľuje Monika Valentovičová z cestovnej agentúry MAR TRAVEL.

Reklama

Pri využití Európskeho preukazu je podstatná ešte jedna vec. Zdravotnú starostlivosť musí poistenec čerpať v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú financované z verejných zdrojov. V súkromných nemocniciach, budete musieť zaplatiť spravidla celú starostlivosť. Nárok na zdravotnú starostlivosť tiež nikdy nepokrýva náklady na prepravu späť do vlasti a prevoz telesných pozostatkov.

„Pre všetky tieto dôvody odporúčame dovolenkárom komerčné cestovné poistenie. To je možné uzavrieť pred cestou na počkanie a  na rozdiel od Európskeho preukazu pokrýva spoluúčasť za lieky, ošetrenie, hospitalizáciu, náklady spojené s prevozom do nemocnice, zdravotnú starostlivosť poskytnutú v súkromných zdravotníckych zariadeniach, prevoz späť do vlasti. V rámci cestovného poistenia je možné tiež poistiť si aj batožinu, úrazové poistenie, zodpovednosť za škodu spôsobenú tretej osobe. A tiež i dovolenkové športy ako potápanie, vodný skúter, vodné lyže či mnoho ďalších sú bez extra príplatku,“ dodáva M. Valentovičová.

Reklama

Zaujímavou alternatívou, hlavne pre tých čo cestujú častejšie je celoročné poistenie. Na celý rok vyjde len na 18 eur.

-PR Martravel-

Populárne články