Connect with us

Koktail

Astrofilm: O Higgsovom bozóne bude prednášať Martin Mojžiš

Published

on

Reklama

Už po šiestykrát sa stanú Piešťany centrom pozornosti astronomickej obce. V dňoch 10.-12. októbra 2012 sa v KSC Fontána v Piešťanoch bude konať medzinárodný filmový festival Astrofilm.

[singlepic id=5443 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Organizátori zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, Mesta Piešťany a Mestského kultúrneho strediska v Piešťanoch pre záujemcov pripravili zaujímavý program, viacero výstav a sprievodných podujatí. Témou úvodného večera bude človeku dostupný vesmír. Porozpráva nám o ňom slovenský kozmonaut Ivan Bella, ktorý je pripravený odpovedať na naše zvedavé otázky. Počas troch dní bude premietnutých veľa nových filmov z domácej aj českej produkcie a vystúpia viacerí odborníci v oblasti astronómie.

Predpoludňajší program bude venovaný školským skupinám. Vo štvrtok to bude program v prvom prenosnom digitálnom planetáriu na Slovensku, ktoré do Piešťan prinesú pracovníci Hvezdárne v Partizánskom. Počas piatkového predpoludnia budú premietnuté nové filmy z produkcie slovenských hvezdární.

Reklama

Vo štvrtok a v piatok budú od 16:00 h premietané filmové novinky z produkcie slovenských a českých hvezdární a planetárií. Vo štvrtok podvečer nás Peter Zbončák zavedie do sveta ďalekohľadov a pozorovacej techniky.

REKLAMA

Rok 2012 sa niesol v znamení niekoľkých fyzikálnych objavov. Jedným z najvýznamnejších bolo pozorovanie Higgsovho bozónu, takzvanej božskej častice. Čo táto skutočnosť znamená pre mikrokozmos a vesmír bude vysvetľovať významný slovenský fyzik Martin Mojžiš, známy aj z televíznych relácií o fyzike.

Záverečná prezentácia Astrofilmu už tradične patrí známemu slovenskému popularizátorovi astronómie Karolovi Petríkovi. Tento rok sa nám pokúsi vysvetliť čo sa deje s priestorom a časom v čiernej diere, čo by človek mohol vidieť v čiernej diere a z čiernej diery.

V stredu a vo štvrtok večer sa už tradične bude konať návštevníkmi veľmi obľúbené pozorovanie oblohy. Novinkou bude tento rok verejné pozorovanie Slnka, ktoré bude prebiehať vo štvrtok a v piatok o 15:00 na Námestí slobody. Pozorovania zabezpečí Peter Zbončák, zástupca firmy Tromf Piarová z Banskej Bystrice. Ostáva nám len dúfať, že počasie umožní zrealizovať všetky časti programu.

Program podujatia nájdete tu.

Text: ts Foto: T. Hudcovič

Populárne články