Connect with us

Koktail

Astrofilm: Galaxiu vzdialenú 2,5 milióna svetelných rokov videli na vlastné oči

Published

on

Reklama
Reklama

Galaxiu v Androméde, Jupiter a jeho štyri mesiace aj otvorené hviezdokopy. To všetko mohli vidieť
návštevníci festivalu Astrofilm 11. októbra pred kinom Fontána. Hneď po prednáške Martina Mojžiša o Higgisovom bozóne a filmovej projekcii sa zišli okolo ďalekohľadu Celestron.

[singlepic id=36052 w=520 h=340 float=center]

Profesionálny optický prístroj na pozorovanie vzdialených objektov zapožičala na festival firma Tromf. Jej zástupca Peter Zbončák záujemcom vysvetlil základnú orientáciu na oblohe, ako sa obloha otáča, rozdiel vo viditeľnosti planéty a hviezdy. Dovolili to poveternostné podmienky, ktoré deň predtým sledovaniu nočnej oblohy nepriali. „Podmienky boli mierne podpriemerné, ale podarilo sa nám bojovať s oblakmi, takže sme videli aspoň to, čo nám dovoľuje svetelný smog v meste,“ povedal Peter Zbončák.

REKLAMA

Reklama

Pomocou ďalekohľadu videli návštevníci Astrofilmu napríklad Jupiter a jeho štyri mesiace Io, Europa, Ganymedes a Callisto, ktoré v roku 1610 pozoroval Galileo Galilei. Sú to vôbec prvé nebeské telesá objavené ďalekohľadom a Galileimu poslúžili ako jeden z dôkazov správnosti heliocentrického systému.

[singlepic id=36056 w=520 h=340 float=center]

Pozreli sa aj na jeden z najobľúbenejších objektov amatérskych astronómov, dvojitú hviezdokopu pomenovanú ako H a Chí Persei.

[singlepic id=36054 w=520 h=340 float=center]

A nenechali si ujsť ani galaxiu v Androméde M31, ktorá je okrem našej najpreskúmanejšou galaxiou zo všetkých. Má priemer 150 000 až 200 000 svetelných rokov a obsahuje vyše 450 miliárd hviezd. Od zeme je vzdialená  2,5 miliónov svetelných rokov.

[singlepic id=36055 w=520 h=340 float=center]

Text: Martin Palkovič Foto: M. Palkovič/P. Zbončák

Populárne články