Connect with us

Koktail

Astrofilm: Galaxiu vzdialenú 2,5 milióna svetelných rokov videli na vlastné oči

Published

on

Reklama

Galaxiu v Androméde, Jupiter a jeho štyri mesiace aj otvorené hviezdokopy. To všetko mohli vidieť
návštevníci festivalu Astrofilm 11. októbra pred kinom Fontána. Hneď po prednáške Martina Mojžiša o Higgisovom bozóne a filmovej projekcii sa zišli okolo ďalekohľadu Celestron.

[singlepic id=36052 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Profesionálny optický prístroj na pozorovanie vzdialených objektov zapožičala na festival firma Tromf. Jej zástupca Peter Zbončák záujemcom vysvetlil základnú orientáciu na oblohe, ako sa obloha otáča, rozdiel vo viditeľnosti planéty a hviezdy. Dovolili to poveternostné podmienky, ktoré deň predtým sledovaniu nočnej oblohy nepriali. „Podmienky boli mierne podpriemerné, ale podarilo sa nám bojovať s oblakmi, takže sme videli aspoň to, čo nám dovoľuje svetelný smog v meste,“ povedal Peter Zbončák.

REKLAMA

Reklama

Pomocou ďalekohľadu videli návštevníci Astrofilmu napríklad Jupiter a jeho štyri mesiace Io, Europa, Ganymedes a Callisto, ktoré v roku 1610 pozoroval Galileo Galilei. Sú to vôbec prvé nebeské telesá objavené ďalekohľadom a Galileimu poslúžili ako jeden z dôkazov správnosti heliocentrického systému.

[singlepic id=36056 w=520 h=340 float=center]

Pozreli sa aj na jeden z najobľúbenejších objektov amatérskych astronómov, dvojitú hviezdokopu pomenovanú ako H a Chí Persei.

[singlepic id=36054 w=520 h=340 float=center]

A nenechali si ujsť ani galaxiu v Androméde M31, ktorá je okrem našej najpreskúmanejšou galaxiou zo všetkých. Má priemer 150 000 až 200 000 svetelných rokov a obsahuje vyše 450 miliárd hviezd. Od zeme je vzdialená  2,5 miliónov svetelných rokov.

[singlepic id=36055 w=520 h=340 float=center]

Text: Martin Palkovič Foto: M. Palkovič/P. Zbončák

Populárne články