Connect with us

Koktail

Argentínčan strávil rok v Piešťanoch a zamiloval si Slovensko

Published

on

Reklama

Volám sa Mariano a prežil som jeden rok v tomto nádhernom meste. Bol to jeden z najlepších rokov v mojom živote, aj napriek tomu, že to nie je môj prvý zahraničný pobyt.

[singlepic id=49220 w= h= float=center]

Reklama

Žil som v Španielsku, Taliansku a vo Francúzsku. Skúsenosť s participáciou na sociálnych, kultúrnych a ekologických projektoch je pre mňa veľmi obohacujúca tak na osobnej ako aj sociálnej úrovni. Napríklad vďaka môjmu pobytu v Piešťanoch a ľuďom, s ktorými som sa stretol a spolupracoval, som sa naučil veľa o rozvoji duchovnej stránky osobnosti, o meditácii a rôznych druhoch jogy, ktorú praktizujem a zároveň som sa stal vegetariánom.

Pracoval som pre Občianske združenie Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva (Slovindia) pod vedením Anky Galovičovej a Ivana Maleka. Program, ktorého som sa zúčastnil bol zameraný na sociálne ciele pod Európskou dobrovoľníckou službou (EVS, European Voluntary Service).

Reklama

V súčasnosti sa na Slovensku nachádza viac ako 100 dobrovoľníkov. Predomnou tu bol dobrovoľník z Turecka, Yaner, ktorý po skončení pobytu v Piešťanoch, zostal žiť v Bratislave. Spolu so mnou tu pôsobí ďalšia dobrovoľníčka z Fínska, Eeva, ktorá tu zostane do konca budúceho leta.

Rok ubehol ako voda. Vo svojom voľnom čase som veľa cestoval po celom Slovensku a bol som aj všetkých susedných štátoch. S priateľmi som turistikoval v horách a navštívil veľa hradov a zámkov a musím skonštatovať, že Slovensko je úžasná krajina pre jej prírodné krásy a kultúrne bohatstvo. Folklór ma natoľko fascinuje, že som sa rozhodol navštíviť niekoľko folklórnych festivalov a podujatí. Súčasne som mal možnosť stretávať sa a rozprávať sa s miestnymi ľuďmi o ich túžbach a očakávaniach. Jeden z dôvodov, pre ktorý som si vybral Slovensko pre moju dobrovoľnícku činnosť okrem naplnenia projektu, bola aj moja túžba spoznať život v jednej z bývalých postkomunistických krajín.

Náplňou mojej práce bolo pomáhanie ľudom z komunity, staranie sa o Slovindia jogové centrum, upratovanie, organizácia aktivít pomáhanie v Ganesha Clube, čo je ich čajovna a vegetariánska reštaurácia a súčasne je využívaná aj ako priestor pre kultúrne aktivity a stretnutia. So Slovindiou sme organizovali dve mládežnicke výmeny (youth exchange) na tému dobrovoľníctvo a ekológia, pričom sa ich zúčastnilo 30 ľudí z rôznych Európskych krajín.

V Ganesha Clube vyučujem španielčinu a taliančinu a takisto učím geografiu v angličtine na bilinguálnom gymnázium vo Vrbovom. Spolupracoval som aj na projektoch iných organizácií, ako napr. kampaň proti GMO, cez ktorú bol organizovaný protest v centre Piešťan. Pravideľne som navštevoval domov dôchodcov a materské centrum. Posolstvo zdravého životného štýlu odovzdávam ďalej cez pozvania ľudí do Ganesha Clubu. V rámci EVS som niekoľkokrát prezentoval dobrovoľníctvo, moje cestovanie a Argentínu. Keďže sa venujem umeniu, mal som niekoľko gitarových koncertov, maľoval som akvarely a vyrábal nábytok z dreva.

Prvé mesiace v Piešťanoch sme rekonštruovali priestor, v ktorom sa nachádza súčasná reštaurácia. Práca pozostávala hlavne z vymaľovania Slovindia joga centra. Pomáhal som pri inštalácii permakultúrneho typu záhrady v blízkosti hokejového štadióna. Pomáhal som Peťovi zo klubu ŽiWell a Michalovi z Dina s niekoľkými ekologickými projektami. Na Michalovej farme Bylinka v Hubine som vyrábal bio kozí syr a pomáhal som aj pri organizácii a príprave Majálesu v Hubine.

Piešťany som si veľmi obľúbil, pretože je to tiché mesto s krásnou prírodou. Moje najkrajšie spomienky sú spojené s Michalovou reštauráciou Dino, prechádzkami v parku, sledovaním jazera, behaním, plávaním, opekaním s gitarou na divokom ostrove Lido. No i napriek tomu ostrov Lido považujem za príliš turistický.

V priebehu decembra by som Vás všetkých chcel srdečne pozvať na moju výstavu akvarelov v Ganesha Clube a pred mojím odchodom zo Slovenska na konci decembra Vás pozvať na čaj. Ganesha Club je situovaný v Leierovom dvore, nad pizzeriou, pred kinom. Čakám na Vás!

Mariano

Populárne články