Connect with us

Koktail

10 mýtov o dojčení – 1. Každé dojčenie na začiatku bolí

Published

on

Reklama

S dojčením sa spája množstvo mýtov – informácií, ktoré kolujú ako pravdivé, no podľa reálnych výskumov je často opak pravdou. Vrámci seriálu o dojčení sa na ne pozrieme.

MÝTUS 1 – KAŽDÉ DOJČENIE ZO ZAČIATKU BOLÍ

Reklama

Veľmi často matky dojčenie zo začiatku bolí. A veľmi často na to dostanú rovnakú odpoveď, že je to normálne, aby vydržali, že bradavky si musia zvyknúť. Alebo dostanú nešťastnú radu, aby si kúpili klobúčiky (o klobúčikoch: Mýtus 5). Mnohé z nich práve pre bolesť dojčiť prestanú.

Správne dojčenie nebolí
[singlepic id=24958 w=320 h=240 float=left]Správne dojčenie (t.j. správne prisatie bábätka) v skutočnosti nebolí – nezáleží na tom, ako dlho je bábätko prisaté. Ak bolí, niekde je chyba. Vtedy treba hľadať príčinu a odstrániť ju. Fľaša alebo klobúčiky príčinu neriešia.
Na druhej strane, ak dojčenie nebolí, nie je to záruka, že je prisatie na 100% dobré.

Reklama

Ako zabezpečiť správne prisatie?
1. Pri dojčení na ľavom prsníku si položte bábätko na pravú ruku. Lakťom jemne pritlačte jeho zadoček k svojmu telu. Spojené prsty sú na jeho pravom líčku, palec z druhej strany pri ušku.
[singlepic id=24957 w=320 h=240 float=right]2. Prejdite jeho hornou perou po vašej bradavke, od jedného kútika k druhému.
3. Keď otvorí veľkú pusu, prisuňte hlavičku do prsníka skôr, ako ju začne zatvárať. Vždy prikladáme dieťa k prsníku, nie prsník k dieťaťu.
4. Spodná pera bábätka pokrýva väčšiu, horná menšiu časť dvorca. Brada je úplne zaborená do prsníka, nos sa ho však nedotýka.
5. Môžete si aj jemne lakťom k sebe pritisnúť jeho zadoček a zápästím zatlačiť medzi ramienkami, aby bábätko spravilo lepší záklon hlavy.

Ak prisatie bolí, nedávajte dieťa z prsníka dole. Upravte ho počas dojčenia podľa bodu 5. Správne prisatie si môžete opäť vyskúšať pri ďalšom dojčení.
Bábätko pri dojčení vyberte z perinky (alebo ešte lepšie: vyzlečte), lebo perinka bráni správnemu prisatiu bábätka.

Akýkoľvek typ prsníka a akákoľvek bradavka sú vhodné na dojčenie
Preto si výroky typu „s týmto typom bradaviek v živote nebudeš dojčiť“ vôbec nevšímajte.

Bolesť pri dojčení však môže mať aj iné príčiny ako nesprávne prisatie. Ak potrebujete pomoc so správnym prisatím alebo so zistením iných príčin bolesti pri dojčení, kontaktujte poradkyňu pri dojčení. Zoznam poradkýň nájdete na www.mamila.sk.

Autor:

Mgr. Alžbeta Pagáčová, poradkyňa pri dojčení, podporná skupina dojčenia v Piešťanoch

Všetky články o dojčení nájdete tu.

Populárne články