Connect with us

História

Okupácia v roku 1968 si vyžiadala obete aj v okolí Piešťan

Published

on

Reklama
Reklama

Obyvateľka obce Šulekovo pri Hlohovci bola jednou z prvých obetí okupačných vojsk. Tie vtrhli do vtedajšieho Československa v noci na 21. augusta 1968. Už o 4.15 h strhol ženu tank, ktorý ani nezastavil.

okupacia 1968 pridal Martin Valo2Okupačné vojská v Piešťanoch, na Piešťany – History pridal Martin Valo

REKLAMA

MONKEY

Reklama

Podľa záznamu z mestskej kroniky prešli prvé sovietske a maďarské vojenské jednotky po Žilinskej ceste 21. augusta skoro ráno. Obyvateľstvo s úžasom pozeralo na prechádzajúce kolóny, nechápuc ich poslanie.

Maďarské veliteľstvo postavilo stráže pri pošte, na Kolonádovom a Krajinskom moste. K incidentom a zrážkam medzi občanmi a naším vojskom s príslušníkmi maďarskej armády nedošlo.

V to isté ráno však bola do piešťanskej nemocnice s ťažkými zraneniami prevezená Viktória Rybárová zo Šulekova. Podľa záznamov o obetiach okupácie, ktoré zostavil Filip Rožánek z Českého rozhlasu, zachytil ženu jeden z tankov prechádzajúcich cez obec. Spôsobil jej úrazovú amputáciu ľavého predkolenia, pomliaždenie ľadvín, brušnej dutiny a ľavej strany hrudníku. Po nehode ani nezastavil a pokračoval v ceste.

Piešťanskí lekári konštatovali zranenia nezlúčiteľné so životom. Na žiadosť manžela bol Viktória Rybárová prevezená domov, kde v noci zomrela.

Druhou obeťou okupácie z okolia Piešťan bol Ján Petrucha. So skupinou sovietskych dôstojníkov popíjal 1. septembra v hostinci v obci Prašník. O 22.15 h vyšli von, kde chcel podporučík Vladimír Michailovič Ustinov zostreliť lampu. Udajným nedopatrením vyšiel výstrel, ktorý zasiahol Jána Petrucha do hlavy. Muž na mieste zomrel a vojaci ušli. Vinníka odsúdili na tri roky podmienečne.

O okupácii vojskami Varšavskej zmluvy sa viac dočítate v archívnom článku: August 1968 podľa kroniky

okupacia 1968 foto Eduard BudkeOkupačné vojská v Piešťanoch, na Piešťany – History Foto: Eduard Budke

Zdroj: Kronika mesta Piešťany, sme.sk Foto: Piešťany – History, Eduard Budke, Martin Valo

REKLAMApn_inline_web494

Populárne články